New York Times'tan Trump'ın planına tepki!

New York Times (NYT), ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planının "ciddiye alınması en zor plan" olduğunu bildirdi.

DÜNYA 01.02.2020, 00:26
New York Times'tan Trump'ın planına tepki!

Gazetenin yayın kurulu tarafından yazılan makalede, Trump'ın sözde barış planı için "Uzun zamandır beklenen bu 'anlaşma', İsrail'in sağ kanadına istediklerini veriyor." değerlendirmesi yapıldı.

Yazıda, "Nereden bakarsanız bakın, 'Yüzyılın Anlaşması' olarak lanse edilen plan, başı belada olan iki politikacının yeniden seçilmek için, Netanyahu mart başında ve Trump kasımda, kendi sağcı tabanını memnun etmeye çalışan gündem değiştirmeye yönelik alaycı bir girişimi olarak görünüyor. Analistler, anlaşmanın daha doğmadan öldüğünü ve daha da kötüsü, Amerika'nın gelecekteki arabuluculuk rolünden feragat ettiğini ilan etti." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu planın, en pragmatik ve bitkin "Filistinlilerin bile kabul etmesinin zor olduğu" belirtilen makalede, Trump'ın düşündüğünün aksine planın Filistinliler tarafından reddedilebileceği ifade edildi.

Makalede, "Filistin'in bir devlet olmayacağını görmek için önerilen 'devlet' haritasına ve planın bazı ayrıntılarına sadece bir göz atmak yeterli. İsrail tarafından tanımlanan güvenlik gereksinimlerine tabi olarak köprüler, yollar ve tünellerle bağlandığı varsayılan bir etnik adalar yaması olacak. Başka bir deyişle, plan zaten şu an var olan duruma benziyor." denildi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu