Netanyahu zor durumda: Darbe girişimi

Başsavcı Avichai Mandelblit, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu aleyhindeki 3 ayrı dosya nedeniyle dava açılmasına kararı verdi. Netanyahu, Başsavcı'nın bu hamlesini "darbe girişimi" olarak nitelendirdi.

DÜNYA 22.11.2019, 07:34 Hülya İlgin
Netanyahu zor durumda: Darbe girişimi

Batı Kudüs’teki ofisinde hakkındaki suçlamalara ilişkin basın toplantısı düzenleyen ve tüm suçlamaları reddeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu , "Şu anda asılsız suçlamalarla Başbakan'a yönelik bir darbe girişimine şahit oluyoruz" dedi.

Zamanlamanın manidar olduğuna dikkati çeken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kendisi hakkında yapılan soruşturmayla ilgili soru işaretleri oluştuğunu, bu durumun da İsrail polisi ve Başsavcısı'na olan güveni zedelediğini savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başsavcı Avichai Mandelblit'in kararını şüpheli bulduğunu ve devlet işlerini sonuna kadar sürdüreceğini söyleyerek, "Beni destekleyenlere ve siyasi rakiplerime sesleniyorum. Devletimizin bekası için güvenilir bir hukuka tabi olmalıyız" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kendisini sorgulayan memurların da sorgulanmasını talep etti ve sürecin "kirli", hakkındaki suç dosyasının delillerinin "şüpheli" olduğunu ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail polisinin "4000 numaralı" telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması tanığına şantaj yaptığını iddia ederek, hukukun kendisi hakkında "ayrımcı" işlediğini ileri sürdü.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, hakkındaki 3 ayrı dosya nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında dava açılması kararı vermişti.

Başsavcı Avichai Mandelblit, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında 4000 numaralı dosyada rüşvet, 1000 ve 2000 numaralı dosyalarda ise sahtekârlık ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla iddianame hazırlanacağını duyurmuştu.

Binyamin Netanyahu hakkındaki dosyalar neler?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında üç ayrı dosya bulunuyor.

"4000 numaralı" telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Shaul Elovictch'in sahibi olduğu "Bezeq" medya şirketine ait "Walla News" adlı internet sitesinde, ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında söz konusu şirkete 276 milyon dolar değerinde mali imtiyaz sağlamakla suçlanıyor.

"1000 numaralı" dosyada ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 2007 ile 2016 seneleri arasında iş adamlarından "hediye" adı altında 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı belirtiliyor.

"2000 numaralı" dosyada ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında, "rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı" yönünde suçlamalar bulunuyor.

Başsavcı Avichai Mandelblit, söz konusu dosyalara ilişkin kararını vermeden önce geçen ay başında dört gün boyunca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun avukatlarını dinlemişti.

Yorumlar (0)
az bulutlu