Netanyahu savaş sonrası planını açıkladı

Binyamin Netanyahu, Filistin yönetiminin Gazze Şeridi'ni geçmişte 'radikallikten arındırma' ve 'askerden arındırma' hususlarında başarısız olduğunu dile getirerek, savaş sonrası Gazze Şeridi'nde 'tekrar yapılandırılmış bir sivil otoritenin' devreye alınacağını ifade etti.

DÜNYA 12.11.2023, 23:58 topcu
Netanyahu savaş sonrası planını açıkladı

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD basınına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarının sonrasındaki planlarına dair açıklamada yaptı.

Netanyahu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük savaş sonrası planına dair İsrail'in önceliğinin 'Hamas'ı ortadan kaldırmak' olduğunu kaydederek, bunu başardıktan sonra 'terörizmin tekrar canlanmasının önüne geçmek' için bölgede baskın bir İsrail etkisinin olması gerektiğini vurguladı.

Bir sivil otoritenin Gazze Şeridi'nde 'radikallikten arındırma' ve 'askerden arındırma' hususlarında iş birliği yapması gerektiğini kaydeden Netanyahu, "Filistin yönetiminin ne yazık ki her iki hususta da başarısız olduğunu söylemem gerekiyor." dedi. 

İsrail Başbakanı, 'aynı çıkmaza tekrar düşmemek adına tekrar yapılandırılmış bir sivil otoritenin devreye alınacağını' sözlerine ekledi.Dün de Filistin yönetimine kapıları kapatmıştı

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten beri topyekun kuşatma altına aldığı Gazze'de devam ettiği saldırılara dair dün yaptığı açıklamasında,"Hamas'ı mağlup edeceğiz ve tutsaklarımızı geri getireceğiz. Görev tamamlanana değin durmayacağız." diye konuşmuştu. 

İsrail güçlerinin, Hamas'ın saldırıların önüne geçmek için "gerektiği kadar Gazze Şeridi'nde kalacağını" belirten Netanyahu, "Gazze üzerindeki güvenlik kontrolünden vazgeçmeyi asla kabul etmeyeceğim." demişti. 

Netanyahu, "İsrail güçleri Gazze kentini kuşatmayı tamamladı. Artık kentin göbeğinde faaliyet gösteriyorlar. Şifa Hastanesinin etrafındalar." sözlerini sarf etmişti.

Arap ülkelerinin liderlerine yönelik de konuşan Netanyahu, onları "Hamas'a karşı koymaya" davet ederek "Hamas, İran'ın başını çekmekte olduğu terör ekseninin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu terör ve şer ekseni, bütün Arap dünyasını olduğu gibi dünyayı da riske sokmaktadır. Birçok Arap ülkesi liderinin bunu anladığını düşünüyorum." yorumunda bulunmuştu. 

Diğer taraftan Netanyahu, Gazze'nin yönetiminin Hamas'ın akabinde Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın öncülüğündeki yönetimine verilmesi düşüncesine de karşı olduğunu belirtmişti. 

Mahmud Abbas'ı, Hamas'ın 7 Ekim 2023'te İsrail’e dönük saldırıları 'kınamamakla' itham eden Netanyahu, Mahmud Abbas'ı işaret ederek "Lideri, üzerinden bir ayı aşkın vakit geçtikten sonra dahi yaşanan korkunç katliamı hala daha kınamayan bir otorite orada (Gazze Şeridi) olamaz." ifadesini kullanmıştı. 

Gazze Şeridi'nde İsrail'in tam güvenlik kontrolü istediğini tekrarlayan İsrail Başbakanı, orada eskisi gibi tekrar Yahudi yerleşim birimleri oluşturmanın 'gerçekçi bir amaç olmadığını' ve bunu desteklemediklerini dile getirmişti. ABD'den Binyamin Netanyahu'ya mesaj

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD basınına yaptığı değerlendirme, "Gelecek dönemdeki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek eninde sonunda Filistin halkına bağlı olacaktır ya da olmalıdır. Gazze ve Batı Şeria'nın tekrar birleştirilmesi de bu çerçevede olmalıdır." sözlerini sarf etmişti.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 361'i asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 100'ü kadın, 4 bin 609'u çocuk olmak kaydıyla 11 bin 180 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 186 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 73 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)