Netanyahu'nun savaş kabinesi dağıldı

Benny Gantz'ın istifa ederek erken seçim çağrısı yapmasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun savaş kabinesindeki çatlaklar gözle görülür hale gelmişti. Netanyahu'nun, üyeler arasındaki tartışmaların artması nedeniyle kabineyi dağıttığı haberi geldi.

DÜNYA 17.06.2024, 12:38 Hakan Öksüz
Netanyahu'nun savaş kabinesi dağıldı

Gazze'deki ölüm kampanyası nedeniyle dünya genelinde eleştiri oklarına hedef olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 6 üyeden oluşan savaş kabinesini feshettiği kaydedildi. Haber ajansı Reuters, gelişmeyi İsrail'den üst düzey bir yetkiliye dayandırdı.

Benny Gantz'ın ayrılığı, kabineye son çiviyi çaktı

Edinilen bilgilere göre Benny Gantz'ın 10 Haziran'da savaş kabinesinden ayrılarak "erken seçim" çağrısında bulunması, dağılmayı hızlandırdı. Kabine üyeleri arasındaki anlaşmazlıkların her geçen gün artması, Başbakan Netanyahu'yu fesih kararına götürdü.

Savaş kabinesinin etkili isimlerinden Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelecek Netanyahu'nun, son gelişmeleri masaya yatıracağı kaydedildi. 

İsrail'de "taktiksel ateşkes" anlaşmazlığı

Dün sabah bir açıklama yapan İsrail ordusu, Refah kentine yönelik operasyona devam edileceğini duyurmuştu. Ordu sözcüsü Avichai Adraee'nin "taktiksel ateşkes" açıklamasını yorumlayan Netanyahu, "Bunu ben de medyadan duydum. Benimle koordine edilmeden yapılmış bir açıklama. Benim açımdan bu kabul edilemez bir durum." demişti.

Yorumlar (0)