Netanyahu'nun koltuğu sallanıyor

İsrail'de Başbakan Netanyahu'nun görevden alınması hususunda partisi Likud içinde dahi tartışmaların olduğu kaydedildi.

DÜNYA 14.11.2023, 21:00 topcu
Netanyahu'nun koltuğu sallanıyor

İsrail basınında yer bulan haber doğrultusunda, Binyamin Netanyahu'nun geleceği, Gazze'deki savaş ile birlikte Likud Partisi'nden bakanlar ve vekiller arasında da tartışılmaya başlandı.

Likud Partisi mensubu bakanlar ve vekillerin, Netanyahu'dan güvenoyunu çekerek başbakanlık koltuğundan düşürmeyi ve yeni bir isimle yola devam etmeyi görüştüğü belirtildi. Ayrıca bu hususun muhalefet liderlerince de istişare edilmeye başlanmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

Likud Partisi vekillerinin niçin böyle bir tutum içine girdiğine de vurgu yapılan haberde, Netanyahu'nun Likud'un başında kalması ve önümüzdeki seçimlerde hezimete uğraması halinde bahse konu vekillerin birçoğunun artık siyasi sistemin önemli bir parçası olamayacakları tahminiyle hareket ettiği belirtildi.

Söz konusu haberde, dolayısıyla bir grup vekilin Gazze Şeridi'ndeki savaşın sona ermesinin akabinde güvenoyunu çekmeye dönük adım atma ihtimalini incelediği kaydedildi. 

Bu yönde bir durumda hükümete, seçimlerde aday olmayacak, parti içinden öne çıkan bir kişinin başkanlık etmesinin öngörüldüğü ifade edilen haberde, Netanyahu'nun bu teşebbüsü engellemek için yeterli vakti olacağı için bu durumu 'oldukça karmaşık bir siyasi adım' olarak tanımlandı.

Ülkedeki son kamuoyu yoklamaları, Binyamin Netanyahu ve lideri olduğu partinin kuvvet yitirdiğini, buna karşılık Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz'ın yükselişte olduğunu ortaya koyuyor.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 365'i asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 11 bin 320 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 197 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde on binlerce sivil ve yaralının sığındığı onlarca hastaneyi zorla boşaltmak için ana binalarını ya da yerleşkelerini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)