Netanyahu'nun kabinesinde gerginlik

İsrail Savunma Bakanı Gallant ile İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun gerçekleştirdiği basın toplantısına katılmak istemedikleri kaydedildi.

DÜNYA 31.12.2023, 00:46
Netanyahu'nun kabinesinde gerginlik

İsrail'de 7 Ekim 2023 sonrası Binyamin Netanyahu liderliğinde kurulan ve Benny Gantz ile Yoav Gallant'ın da mensubu olduğu İsrail Savaş Kabinesi içinde rehine takası ve savaşın komutası hususlarında anlaşmazlıklar yaşanıyor.

İsrail basınına göre, bu anlaşmazlıklara bir yenisi daha ilave oldu.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın resmi sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, Gantz ve Gallant'ın, Netanyahu'nun Tel Aviv'de gerçekleştirdiği basın toplantısına katılmayı kabul etmedikleri ifade edildi.

Açıklamada Gantz ve Gallant'ın bu kararı niçin aldığına dair bilgi verilmedi.

Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Filistin halkı ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlere dönük sürekli ihlallere bir karşılık verme' gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim 2023'teki saldırılarda 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5.132 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında minimum 6.300'ü kadın, 8.800 çocuk olmak kaydıyla, 21.672 Filistinli katledildi, 56.165 kişi ise yaralandı. 

Gazze'de halkın sığındığı eğitim kurumları ve hastaneler hedef alınarak sivil altyapıya zarar veriliyor. 

İsrail ordusu, 502 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te dört günlüğüne verilen ve ardından üç gün daha uzatılan 'insani arada' 240 Filistinli ve 81 İsrailli rehine karşılıklı salıverildi.

İşgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'da da İsrail kolluk kuvvetleri ve illegal Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 318 Filistinli vefat etti.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri İsrail-Lübnan hududunda süren çatışmalarda 129 Hizbullah üyesi, 28 Lübnanlı sivil ile beş İsrailli sivil ve dokuz İsrail askeri hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)