Netanyahu'dan Macron'a sert tepki

Binyamin Netanyahu, Emmanuel Macron'un, "Gazze Şeridi'ne dönük saldırılarda sivillerin yaşamını yitirdiği ve İsrail ordusunun saldırılarını durdurması gerektiği" yönündeki ifadelerine de sert tepki gösterdi. Netanyahu, Macron için "Gerçek manada ve ahlaki bakımdan büyük bir hata yaptı." dedi. 

DÜNYA 12.11.2023, 01:31 topcu
Netanyahu'dan Macron'a sert tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten beri topyekun kuşatma altına aldığı Gazze'de devam ettiği saldırılara dair açıklamasında,"Hamas'ı mağlup edeceğiz ve tutsaklarımızı geri getireceğiz. Görev tamamlanana değin durmayacağız." diye konuştu.

İsrail güçlerinin, Hamas'ın saldırıların önüne geçmek için "gerektiği kadar Gazze Şeridi'nde kalacağını" belirten Netanyahu, "Gazze üzerindeki güvenlik kontrolünden vazgeçmeyi asla kabul etmeyeceğim." dedi. 

Netanyahu, "İsrail güçleri Gazze kentini kuşatmayı tamamladı. Artık kentin göbeğinde faaliyet gösteriyorlar. Şifa Hastanesinin etrafındalar." sözlerini sarf etti. 

Arap ülkelerinin liderlerine yönelik de konuşan Netanyahu, onları "Hamas'a karşı koymaya" davet ederek "Hamas, İran'ın başını çekmekte olduğu terör ekseninin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu terör ve şer ekseni, bütün Arap dünyasını olduğu gibi dünyayı da riske sokmaktadır. Birçok Arap ülkesi liderinin bunu anladığını düşünüyorum." yorumunda bulundu.Abbas'ı suçladı

Diğer taraftan Netanyahu, Gazze'nin yönetiminin Hamas'ın akabinde Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın öncülüğündeki yönetimine verilmesi düşüncesine de karşı olduğunu belirtti.

Mahmud Abbas'ı, Hamas'ın 7 Ekim 2023'te İsrail’e dönük saldırıları 'kınamamakla' itham eden Netanyahu, Mahmud Abbas'ı işaret ederek "Lideri, üzerinden bir ayı aşkın vakit geçtikten sonra dahi yaşanan korkunç katliamı hala daha kınamayan bir otorite orada (Gazze Şeridi) olamaz." ifadesini kullandı. 

Gazze Şeridi'nde İsrail'in tam güvenlik kontrolü istediğini tekrarlayan İsrail Başbakanı, orada eskisi gibi tekrar Yahudi yerleşim birimleri oluşturmanın 'gerçekçi bir amaç olmadığını' ve bunu desteklemediklerini dile getirdi. "Macron hata yaptı"

Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, "Gazze Şeridi'ne dönük saldırılarda sivillerin yaşamını yitirdiği ve İsrail ordusunun saldırılarını durdurması gerektiği" yönündeki ifadelerine de sert tepki gösterdi.

Netanyahu, Emmanuel Macron için "Gerçek manada ve ahlaki bakımdan büyük bir hata yaptı." dedi. 

Yorumlar (0)