Netanyahu ateşkes şartını açıkladı

Binyamin Netanyahu, abluka altında olan Gazze Şeridi'nde Filistinli grupların elindeki tutsaklar salıverilmedikçe ateşkese gitmeyeceklerini açıkladı.

DÜNYA 05.11.2023, 19:52 topcu
Netanyahu ateşkes şartını açıkladı

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail'in güneyinde yer alan bir hava üssünde gerçekleştirdiği incelemelerin akabinde Gazze'deki saldırılara dair yorumda bulundu.

Netanyahu, Filistinli grupların elinde olan tutsaklar salıverilmedikçe ateşkes olmayacağını, bunu da 'hem dostlarına hem de düşmanlarına' ifade ettiklerini dile getirdi.

Netanyahu, 3 Kasım 2023'te ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Tel Aviv'de gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde de benzer açıklamalar yapmıştı.

Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)