Netanyahu: Acı kayıplarımız var

Binyamin Netanyahu, İsrail güçlerinin karadan girdiği abluka altındaki Gazze kent merkezinin kenar mahallelerine kadar ulaştıklarını ve 'acı kayıpları olduğunu' ifade etti.

DÜNYA 02.11.2023, 20:03 topcu
Netanyahu: Acı kayıplarımız var

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda Başbakan Netanyahu, bir askeri üsse yaptığı ziyarette konuştu.

Netanyahu, "Çok etkileyici başarılar oldu. Gazze kentinin kenar mahallelerine doğru yaklaşıyoruz ve acı kayıplarımız var." diye konuştu.

"İlerleme kat ediyoruz." diyen Netanyahu, 'herhangi bir şeyin kendilerini durduramayacağını' iddia ederek Gazze'nin kuzeyindeki sivillere güneye doğru göç etmeleri yönündeki çağrısını tekrarladı ve "Hamas'ı etkisizleştirmek için operasyonlarına hiç ara vermeyeceklerini" belirtti.

İsrail Savunma Bakanı: Ağır bedel ödüyoruz

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze'deki çatışmalarda ağır bir bedel ödediklerini ifade etmişti.

Yoav Gallant, abluka altındaki Gazze'yi hedef alan saldırılar ve kara operasyonuna dair yorumda bulunmuştu. 

Gazze Şeridi'nde şiddetli çatışmalar meydana geldiğini belirten Gallant, "İsrail güçlerinin Hamas'ı mağlup etme hedefine doğru ilerlediğini" iddia etmişti. 

Gallant, çatışmaların başlamasından beri yaşamını yitiren İsrail askerlerine dikkat çekerek, ağır bir bedel ödediklerini dile getirmişti. 

Gallant, "Toprağa düşenlerin uğruna, yaşayanların uğruna, İsrail devletinin ve İsrail halkının uğruna düşmana saldırmalıyız." diye konuşmuştu. 

İsrail güçleri, 31 Ekim'den beri Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda hayatını kaybeden İsrail askerlerinin sayısının 19'a çıktığını bildirmişti.

Filistin yönetimine transfer edilmesi gereken vergi gelirlerinin İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich tarafından durdurulmasına dair bir sual üzerine ise Gallant, 'terörizmin engellenmesine yardımcı olmak adına fonların Filistin yönetimine aktarılması gerektiğini' belirtti. İsrailli Bakan, işgal altında olan "Batı Şeria'da istikrarın İsrail'in menfaatine olduğunu" kaydetmişti. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)