NATO zirvesi sonrasında: Erdoğan’ın Washington temasları dünya gündemine oturdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington temasları gündemde kalmaya devam ediyor. Yunan basını, Erdoğan ile Miçotakis arasındaki görüşmeyi manşetlerine taşıdı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karadeniz'de Rusya ve Ukrayna arasında tahıl anlaşmasını sağlayabilen tek lider olduğunu söylerken, Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó ise Türkiye'ye barış konusunda güvenilebileceğini belirtti.

DÜNYA 11.07.2024, 12:00 11.07.2024, 12:01 Melina Ay
NATO zirvesi sonrasında: Erdoğan’ın Washington temasları dünya gündemine oturdu

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO'nun 75. yıl zirvesinde, üye ülkeler Ukrayna'ya 40 milyar dolardan fazla yardım yapmayı taahhüt etti. Gelecek yıl Hollanda'da yapılacak zirveden sonraki zirvenin Türkiye'de gerçekleştirileceği kararlaştırıldı.

Zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ikili görüşmeler yaptı.

Yunan basınından Erdoğan-Miçotakis görüşmesine yakın takip

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington temaslarını yakından takip eden Yunan medyası, Erdoğan ile Miçotakis arasındaki görüşmeyi manşetlere taşıdı. Protothema gazetesi, NATO Zirvesi sırasında yaklaşık 45 dakika süren bu görüşmede, iki ülke arasındaki olumlu atmosferin yeniden teyit edildiğini yazdı.

Habere göre, açıklama yapmayan liderler, Orta Doğu ve Ukrayna'daki son gelişmeleri ele aldı ve ikili ilişkileri gözden geçirdi. Miçotakis, düzensiz göçle mücadelede Türk makamlarıyla işbirliğinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. İki lider, ikili ilişkilerde sakin bir ortamın korunmasının her iki taraf için de faydalı olacağı konusunda mutabık kaldı.

İefimerida gazetesine göre, toplantının ortak hedefi ikili ilişkilerdeki sakin ortamın devamını sağlamak oldu. Ta Nea gazetesi, iki liderin ticaret hacmini iki katına çıkarmak gibi her iki tarafın da yararına olan konularda ilerleme kaydetme konusunda anlaştığını yazdı. To BHMA ise Miçotakis'in Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılmasını istediğini belirtti.

Orban: "Erdoğan, anlaşma sağlayabilen tek lider"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Washington'daki temaslarının ardından sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgülerde bulundu. Orban, Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz'de tahıl anlaşmasını yapabilen tek başarılı lider olduğunu vurguladı.

Orban, Ukrayna'daki savaşın çok daha acımasız bir seviyeye ulaştığını ve barışa ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Erdoğan'dan yürüttükleri barış misyonuna destek istediğini söyledi. "Türkler, savaş sürecinde barışın sağlanması için vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtladı" ifadesini kullandı.

Szijjarto: "Barış için Türkiye'ye güvenebiliriz" 

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki savaş sırasında başarılı bir şekilde arabuluculuk yapabilen tek ülkenin Türkiye olduğunu ve tahıl anlaşmasının sağlanmasında büyük rol oynadığını ifade etti. Szijjártó, barış çabalarında Türkiye'ye güvenebileceklerini belirterek, uluslararası örgütlerde barıştan bahsedebilmek için Türkiye ile işbirliğini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO zirvesi- Washington temasları sonrasında objektife yansıyan kareler şu şekilde:

Yorumlar (0)