NATO'nun F-16 planına Rusya'dan "nükleer tehdit" tepkisi

NATO Genel Sekreter Stoltenberg'in Ukrayna'ya verilecek F-16 savaş uçakları hakkındaki soruyu, "Yaz bitmeden Ukraynalı pilotlara eğitim verilecek. Ardından F-16'ları Ukrayna'ya verebileceğiz." şeklinde yanıtlaması, Rusya'da tepkiyle karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu hamleyi "nükleer tehdit" olarak algılayacaklarını kaydetti.

DÜNYA 13.07.2023, 14:10 13.07.2023, 14:17 Hakan Öksüz
NATO'nun F-16 planına Rusya'dan "nükleer tehdit" tepkisi

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılan NATO Zirvesi'ne katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İlk defa düzenlenen Ukrayna-NATO Konseyi toplantısına katılan Zelenskiy, "G7 ülkeleriyle anlaştık. Bize güvenlik çerçevesi sundular." dedi.

Toplantı öncesi NATO Genel Sekreter Stoltenberg ile kameraların karşısına geçen Zelenskiy, "Savaş sürerken NATO'ya üye olamayacağımızın farkındayız ama üyeliğimiz, müttefikler tarafından destekleniyor." diye konuştu.

Stoltenberg: "Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı eğitimi verilecek"

Stoltenberg ise Ukrayna'ya verilecek F-16 savaş uçakları hakkındaki soruyu cevapladı. NATO Genel Sekreteri, "Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilecek. Bunu 10 NATO müttefiki ülke üstlenecek. Hollanda ile Danimarka'nın girişimlerinin ardından bu koalisyon kuruldu. Eğitim yaz bitmeden başlayacak. Eğitimlerin ardından F-16'ları Ukrayna'ya verebileceğiz." ifadelerini kullandı.

Lavrov: "Bu uçakların nükleer kapasitesini yok sayamayız"

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş tüm hızıyla sürerken Kiev yönetimine verilen güvenlik garantileri, Moskova'nın tepkisine sebep oldu. Hürriyet'in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun F-16 savaş uçağı kararına sert çıktı.

Ukrayna'ya bu uçakların verilmesinin Kremlin tarafından "nükleer tehdit" olarak algılanacağını vurgulayan Lavrov, "Çok tehlikeli bir girişim olur. Batılı ülkeler, gerilimi tırmandırmak için uğraşıyor. Ukrayna'ya F-16 tedarik etme planı, bunun açık örneklerinden biri. ABD tasarımı olan söz konusu uçakların nükleer kapasitesini yok sayamayız." dedi.

Yorumlar (0)