NATO'dan Putin açıklaması: Kanıt topluyoruz!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş suçu işlediğini belirten ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Julianne Smith, "Kanıt topluyoruz." dedi.

DÜNYA 06.04.2022, 01:29 Hakan Öksüz
NATO'dan Putin açıklaması: Kanıt topluyoruz!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, tüm şiddetiyle devam ediyor. 24 Şubat'ta Rusya'nın saldırılarıyla başlayan savaşın 41'inci günü geride kaldı. Ukrayna lideri Zelenski'nin yanı sıra ABD ve Avrupa ülkeleri de Rusya'nın savaş suçları işlediğini belirtiyor. Buça bölgesini Rusya'dan kurtaran Ukrayna ordusu, bölgede yüzlerce sivilin cansız bedeniyle karşılaştıklarını bildirdi.

Rusya'nın işlediği savaş suçları için kanıt topladıklarını belirten ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Julianne Smith, "Kanıtlar toplandığında Vladimir Putin sorumlu tutulacak." dedi. 

"Ukrayna vatandaşlarına güveniyoruz"

Smith, "Kanıtlar toplayacağız. Savaşın görünmeyen yüzünü belgelerle ortaya çıkarmak istiyoruz. Olabildiğince fazla bilgi toplamak için çalışıyoruz. Ukrayna vatandaşlarının bize sunacağı kanıtlara ihtiyacımız var, onlara güveniyoruz. Bazı uluslararası sivil toplum kuruluşları da kanıtlar topluyor. Burada bir hikaye, bir fikir meydana getirmeye çalışıyoruz. Özellikle Buça bölgesinden gelen görüntüler dehşet verici. Her ne kadar izlemek istemesem de defalarca bakmak zorunda kaldım." ifadelerini kullandı.

"Henüz çok erken ama..."

"Buça'da olup biten şeyleri kesin bir dille anlatmak için henüz oldukça erken." diyen Julianne Smith, "İtidalli olup doğru kanıtları bulmaya çalışıyoruz. Kimseye haksız yere iftira atmamak için kılı kırk yarıyoruz. Ancak şimdiye kadar topladığımız kanıtlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tutmak için oldukça yeterli." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu