NASA o ses kaydını yanlışlıkla yayınladı: Canlı yayında panik!

ISS yetkilileri, NASA’nın 'yanlışlıkla' yayınladığı acil durum ses kaydının eğitime ait olduğunu ve mürettebatın iyi olduğunu açıkladı.

DÜNYA 13.06.2024, 17:35 14.06.2024, 15:19 Buse Önder
NASA o ses kaydını yanlışlıkla yayınladı: Canlı yayında panik!

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yetkilileri, NASA'nın canlı yayında 'yanlışlıkla' bir astronotun "dekompresyon hastalığı (DCS) ile ilgili etkiler yaşadığını" belirten ses kaydını yayınlaması üzerine açıklama yaptı. Yetkililer, bu ses kaydının bir eğitim simülasyonuna ait olduğunu ve mürettebatın durumunun iyi olduğunu belirtti.

‘Gerçek bir acil durumla ilgili değil’

Gece saatlerinde yapılan açıklamada ISS yetkilileri, “Uluslararası Uzay İstasyonu'nda herhangi bir acil durum söz konusu değil. Yaklaşık 17:28 CDT'de (merkez yaz saati), yerdeki bir simülasyon ses kanalından NASA canlı yayınında bir mürettebat üyesinin dekompresyon hastalığı (DCS) ile ilgili etkiler yaşadığını belirten ses yayınlandı” ifadelerini kullanarak söz konusu sesin mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzayda çeşitli senaryolar için eğitim aldığını ve devam eden bir simülasyondan kazara yanlış yönlendirildiğini belirtti. Yetkililer, “Gerçek bir acil durumla ilgili değil” dedi.

Açıklamada, o sırada ISS mürettebatının uyku döneminde olduğu ve herkesin sağlıklı ve güvende olduğu belirtildi. Planlanan uzay yürüyüşünün, sabah saat 8'de başlayacağı da vurgulandı.

Yorumlar (0)