Napolyon intihara kalkışmıştı! Tabancası 1,69 milyona satıldı

19. yüzyıl başında Fransa'yı yöneten Napolyon Bonapart'a ait, biri intihar girişiminde kullanmaya çalıştığı olmak üzere iki tabanca, açık artırmada 1,69 milyon euro'ya satıldı.

DÜNYA 08.07.2024, 10:35 09.07.2024, 15:08 Buse Önder
Napolyon intihara kalkışmıştı! Tabancası 1,69 milyona satıldı

Napolyon'un intihar girişiminde bulunduğu tabancalar, Fontainebleau Sarayı yakınındaki Osenat müzayede evinde açık artırmaya çıkarıldı. Parisli tabanca ustası Louis-Marin Gosset tarafından yapılmış olan bu silahlara 1,2 ila 1,5 milyon euro değer biçilmişti. Fransa Kültür Bakanlığı kısa süre önce bu tabancalara "ulusal hazine" statüsü vererek yurtdışına çıkarılmasını yasakladı.

Bu statü, Fransa hükümetine tabancaların yeni sahibine 30 ay içinde bir teklif sunma zorunluluğu getiriyor ve tabancaların bu süre içinde sadece kısa süreli olarak yurt dışına çıkarılabileceği anlamına geliyor.

İntihara kalkışmıştı

Napolyon'un profilinin işlendiği altın ve gümüş kakmalı tabancaları satın alan kişinin kimliği açıklanmadı. 12 Nisan 1814'te Napolyon'un, ordularının yenilmesinin ardından bu tabancalardan biriyle intihar etmeyi planladığı biliniyor. O gün yaveri Armand de Caulaincourt silahların içindeki barutu boşaltmış, Napolyon bunun üzerine zehir içerek intihara kalkışmış ancak kurtulmuştu.

Napolyon, bu olayın ardından tabancaları Caulaincourt'a hediye etti.

Aksesuarlar da satıldı

Açık artırmada tabancaların yanı sıra kutusu ve barut sıkıştırma çubuğu gibi aksesuarlar da satıldı. Napolyon'un eşyaları, müzayedelerde büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Napolyon'a ait bir şapka 1,9 milyon euro'ya alıcı bulmuştu.

Napolyon, 1815'te Elba Adası'ndaki sürgünden kaçarak kısa süreliğine Fransa'nın başına geçmiş, ancak Waterloo Savaşı'nda yeniden yenilgiye uğramıştı. Eski Fransız İmparatoru, 1821'de Güney Atlantik'teki St Helena adasında sürgündeyken hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)