"Mutabakat zaptı imzalama hakkına sahibiz!"

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac, Türkiye-Libya mutabakatı hakkında "Meşru bir hükümet olarak herhangi bir ülkeyle mutabakat zaptı imzalama hakkına sahibiz" diye konuştu.

DÜNYA 08.01.2020, 23:41
"Mutabakat zaptı imzalama hakkına sahibiz!"

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Brüksel'e giderek Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle görüştü. Burada Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la görüşen Serrac, temaslarının "verimli" olduğunu belirtti.

Libya halkının sorunlarını anlattı

Serrac, AB yetkilileriyle görüşmeleri sonucunda "Yetkililere bütün çerçeveyi çizdik ve 4 Nisan'dan bu yana Trablus'a yönelik devam eden saldırıların, askeri yaklaşımda ısrar eden diğer tarafın inanmadığı siyasi süreçten bizi uzaklaştıracağını ifade ettik" açıklamasında bulundu ve görüşmeleri esnasında Libya halkının sorunlarını Avrupalı liderlere aktararak halkının sorunlarının bir an önce sonlandırılması için yardım istedi.

"Durum gayet açık, saldıran taraf Hafter"

UMH lideri Serrac, Libya'da vekalet savaşlarının yaşanmamasını istediğini söyledi ve meşru hükümetin başkenti Trablus'a yönelik saldırıların sonlandırılması için uluslararası toplumun adım atması gerektiğini belirtti. Serrac, "Durum gayet açık, saldıran taraf Halife Hafter ve dünyanın tanıdığı bir hükümete saldırıyor, bu hükümet de meşru şekilde kendini müdafaa ediyor. Bu hükümet, kendini savunmak için tüm taraflarla anlaşma yapma hakkına sahip" diye konuştu.

"Bu anlaşmayı gizli kapaklı yapmadık"

Serrac, Türkiye'yle imzalanan mutabakat zaptının tartışma yarattığı hakkındaki söylemlere ise "Biz meşru bir hükümet olarak herhangi bir ülkeyle mutabakat zaptı imzalama hakkına sahibiz. BM tarafından tanındığımız için bu hakka sahibiz. Bu anlaşmayı gizli kapaklı değil, aleni bir şekilde yaptık. Diğer tarafın yaptığı gibi Rusya'dan paralı asker ya da Sudan'dan Cancavit veya Çadlı muhalifleri getirmedik. Bölge veya dünyadaki ülkelerden uçak getirip halkı bombalamadık. Biz yaptıklarımızı gizli kapaklı değil, aleni bir şekilde yaptık ve kendimizi savunma hakkımız var. Trablus'a girilemeyecek" dedi.

Yorumlar (0)
10
açık