Musluk suyu alev aldı!

Çin'in kuzeydoğusunda yaşayanlar, musluklarından yanıcı bir madde aktığını yetkilere bildirdi.

DÜNYA 26.11.2020, 17:45 27.11.2020, 16:49 Koray
Musluk suyu alev aldı!

Çin'in kuzeydoğusunda yaşayanlar, musluklarından yanıcı bir madde aktığını yetkilere bildirdi.

Görüntülerde insanların mutfak ve banyo lavabolarına akan suyu çakmak yardımıyla tutuşturduğu görülüyor.

Liaoning eyaletinin Panjin şehri sakinleri, geçtiğimiz pazar günü sosyal medyada dile getirdikleri şikayetlerinde, ellerini yıkadıktan sonra yağlı bir tabaka kaldığını paylaştı.

Doğal gaz karıştığı anlaşıldı

Aktarılana göre, yerel yetkililerin incelemesinin ardından, 'su borusu şebekesine karışan az miktarda doğal gazın' yeraltı su tedarikini sağlayan kaynakları kirlettiği belirlendi.

Çin devletine bağlı gazetenin tweet'inde, "İlginç durum, şimdi kapatılmış olan geçici yeraltı su tedarik sistemindeki hata sebebiyle oluşan doğal gaz sızıntısından kaynaklanıyor." ifadeleri kullanıldı.

Yerel makamlarca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Şehir sakinlerinin Liaoning'deki bir köylünün evindeki musluk suyunun tutuşabildiği şikayetine büyük bir ciddiyetle yaklaşan Dawa Bölgesi, analizler yapıp nedeni bulması için ivedilikle bir uzman görevlendirdi."

Uzman, derinlemesine inceleme ve analiz ardından, şehir sakininin bulunduğu Siying Köyü'ndeki musluk suyunun yeraltının derinliklerindeki bir kaynaktan geldiğini tespit etti. Su katmanına az miktarda doğal gaz sızması nedeniyle, su çıkarma işlemi esnasında doğal gaz da yüzeye çıkarılmış.

Bu bölgedeki su istasyonunda bulunan su depolama cihazı yakın dönemde genişletildi. Bu işlem nedeniyle yeraltı suyu geçici olarak doğrudan tedarik edildi ve işte bu, az miktardaki doğal gazın su borusu şebekesine karışmasına ve yanıcılık meydana getirmesine sebep olmuş.

Açıklamada ayrıca, tüm bölgedeki musluk suyu kaynaklarının kapsamlı olarak incelenmesinin ardından diğer alanlarda bu tür problemlere rastlanmadığı ifade edildi.

Su kaynağının günlük kullanım için güvenli hale getirilmesini sağlamak amacıyla iyileştirmeler yapılacağı vaat edildi.Yorumlar (0)
hafif yağmur