Morales: Beni istifaya zorladılar!

Bolivya'da istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, "Sağcılar beni istifa etmeye zorladı, polis ve ordu da güvenliği sağlamadı." dedi.

DÜNYA 29.11.2019, 18:48
Morales: Beni istifaya zorladılar!

Bolivya'da muhalefetin ve ordunun baskısıyla istifasını sunan Devlet Başkanı Evo Morales, "Sağcılar beni istifa etmeye zorladı, polis ve ordu da güvenliği sağlamadı. En kötüsü de kardeşlerimizin evlerini yakıyorlardı. Bizi destekleyen 7 validen altısı evlerinin yakılması ve yağmalanması tehdidiyle istifa ettiler." diye konuştu.

Arjantin'de yayın yapan Radio Mitre'ye konuşan Morales, "Bolivya'da darbe, seçimlerden bir gün sonra başladı. Eminim ki seçimlerde hile yoktu, biz ilk turda kazanmıştık." dedi.

"En kötüsü de kardeşlerimizin evlerini yakıyorlardı"

İstifa etmeye zorlandığını söyleyen Morales, "Sağcılar beni istifa etmeye zorladı, polis ve ordu da güvenliği sağlamadı. En kötüsü de kardeşlerimizin evlerini yakıyorlardı. Bizi destekleyen 7 validen altısı evlerinin yakılması ve yağmalanması tehdidiyle istifa ettiler. Benim de evimi yağmaladılar." açıklamasını yaptı.

Başkanlığı döneminde Bolivya'ya ekonomik büyüme ve istikrarın geldiğini belirten Morales, şunları kaydetti:

Morales, "Ortadaki tek suç benim kızılderili ve Bolivya'yı değiştirmiş olmam. Biz, şeffaf ve güvenilir bir şekilde nasıl ülke yönetilir gösterdik. Her zaman Bolivya halkını dinledim. Bu kadar kişinin ölmesi beni çok üzüyor. İstifa etmeden önce, Bolivya'nın sakinleşmesi için yeniden seçimler düzenleneceğini duyurdum. Seçimlerde aday da olmazdım eğer istedikleri buysa. Benim yükümlülüğüm, ülkenin sakinleşmesini ve anlayışı sağlamaktı." dedi.

Bolivya'da ne oluyor?

Bolivya'da, 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinden sonra muhalefet, seçimlerde "hile" yapıldığını öne sürmüş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Muhalifler, Evo Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların süreceğini söylemişti.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu