Mogherini, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile görüştü

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, başkent Bağdat'taki konutunda Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

DÜNYA 14.07.2019, 00:26
Mogherini, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Salih resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'a gelen Mogherini'ye ülkesinin uluslararası ilişkileri üzerinden barış ve istikrarın yerleşmesini, bölge ve dünyadaki krizlerin bertaraf edilmesini arzuladığını ifade etti. 

Bölgedeki insanları savaşın trajedisinden kurtarmak için ortak harekete ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Salih, AB ile mevcut meseleler ve gelişmeler için koordinasyonun önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Salih, AB'nin deneyimleri ve uzmanlarından büyük yıkımlara uğrayan kentlerin yeniden imarı konusunda yararlanılmasının önemine de değindi. 

Federica Mogherini de Irak'ın kaydettiği başarılardan övgüyle bahsederek, Avrupalı grupların Irak'In uluslararası meselelerdeki dengeli siyaseti ve istikrarıyla Kuveyt'te geçen yıl düzenlenen yeniden imar konferansında belirlediği hedeflere ulaşması hususunda destekler sunduğunu belirtti.

Mogherini, Salih ile bir araya geldikten sonra Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ile de bir araya geldi.

Hekim, Mogherini ile düzenlediği ortak basın toplantısında AB ülkelerinden, turizm, ticaret ve eğitim amaçlı seyahat etmek isteyen vatandaşlarına Schengen vizesinde kolaylıkların sağlanması talebinde bulundu. 

Irak'ın turizm sektörünü yeniden canlandırma gayreti içinde olduğunu söyleyen Hekim, Mogherini ile Avrupa ülkeleriyle Irak arasındaki uçak seferlerinin normale dönmesini de ele aldıklarını belirtti.

Mogherini ise Irak'ın hala AB'nin desteğine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, "AB, 2014'ten bu yana Irak'a insani yardım, istikrar, güvenlik gibi konularda 1 milyar 200 milyon avroluk katkıda  bulundu." ifadelerini kullandı

Yorumlar (0)
26
açık