Miçotakis'ten Türkiye ve F-16 açıklaması

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Türkiye'nin terörizme dair çok haklı gerekçeleri var.” dedi. Miçotakis ayrıca ülkemizin ABD'den F-16 savaş uçağı talebine ilişkin de değerlendirmede bulundu.

DÜNYA 01.07.2022, 01:27 Koray
Miçotakis'ten Türkiye ve F-16 açıklaması

Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Zirvesi çerçevesinde basın toplantısında konuşan Kiyakos Miçotakis, zirveye dair değerlendirmeler yaparak, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Miçotakis, mevcut şartlar içerisinde ittifak karşıtının Rusya olduğunu kaydederek, NATO'nun doğu kanadının kuvvetlendirileceğini ifade etti.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğinden dolayı memnun olduğunu ifade eden Miçotakis, terörizm ve göç krizi gibi sebeplerle ittifakın güney kanadına da önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeniden görüşeceğimizi öngörüyorum"

Miçotakis, Erdoğan ile görüşme ihtimaline dair, şu sözleri sarf etti:

"Sayın Erdoğan ile görüşme yaptık. Bir ara yeniden görüşeceğimizi öngörüyorum. Konuşmalıyız, görüşmeliyiz ve anlaşmazlıklarımızı uluslararası hukuka göre, iyi komşuluk ilişkileriyle ve medeni bir şekilde karşılamalıyız. Anlaşmazlıklarımızı çözüme kavuşturmak için dayanabileceğimiz başka bir şey yok."

An itibarıyla bütün NATO mensubu ülkelerinin dikkatinin Ukrayna-Rusya Savaşı'na yoğunlaştığını söyleyen Miçotakis, "İttifakı ayrı bir cephede istikrarsızlaştıracak hiçbir tartışma için herhangi bir anlayış veyahut müsamaha olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Miçotakis, basın mensuplarının, ülkemizin Ege Bölgesi'ndeki turizm kampanyasında kullanmayı tercih ettiği 'Turkeagean' tanımının Avrupa tarafından da tescillenmesini Yunan yetkililerin engelleyememiş olmasına dair soruyu ise hükümetin bu hususta hukuki yollara başvuracağını ifade ederek yanıtladı.

"Türkiye'nin haklı gerekçeleri var"

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü muhtırayı baştan sona okuduğunu belirten Miçotakis, "Açık ve net bir şekilde dile getirmek istiyorum, Türkiye'nin Kürt örgütler sebebiyle kaynaklanan terörizme dair çok haklı gerekçeleri var. Türkiye, bu tarz terör eylemleri sebebiyle çok ağır bir bedeller ödedi. Bence, bu, anlamak için hiçbir şekilde zorlanacağım bir şey değil." şeklinde konuştu.

Miçotakis, ülkesinin tümüyle izole edilmiş bir Türkiye istemediğinin altını çizerek, "Eş zamanlı olarak muhatabımız olacak bir Türkiye de istiyoruz. Hiçbir ülkeyle diyalog kurmayan bir Türkiye istemiyoruz." dedi.

Miçotakis, F-16 ve F-35 savaş uçakları satışlarına dair ise “Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarına olan ilgisi ve bizim F-35 savaş uçağı talebimiz yalnızca ABD Kongresi'ni ilgilendirir. ABD'den talep bulunduk ve bu taleplerimiz onaylansa daha 2027'den evvel uçakların teslim edileceğini sanmıyorum. Bu süre zarfında biz de ekonomik yeterliliğe sahip olacağız." sözlerini sarf etti. 

Yorumlar (0)
23
açık