Miçotakis'ten 'Türkiye' çıkışı

Kiryakos Miçotakis, göçmen problemi ile mücadele için AB'nin (Avrupa Birliği) ülkemize yeni ekonomik destek temin edebileceğini belirtti.

DÜNYA 30.06.2023, 21:23 Koray
Miçotakis'ten 'Türkiye' çıkışı

Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi sonrası basın açıklaması yapan ve basın mensuplarının suallerini cevaplayan Yunanistan Başbakanı, düzensiz göçmen problemini çözmenin en önemli unsurunun göçmen kaçakçılığıyla mücadele olduğunu kaydetti.

Yunanistan Başbakanı, Yunanistan'a son zamanlarda daha az düzensiz göçmen taşıyan teknelerin gelmesinin sebebinin ülkemizden yola çıkan tekne sayısının bir hayli azalması olduğunu ifade ederek, yola çıkan teknelerin sayısının azalması için Libya ve Tunus gibi Kuzey Afrika ülkeleriyle iş birliğine gidilmesi gerektiğini ileri sürdü. "Türkiye'nin ilave bir madde olabilir"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesi çerçevesinde Vilnius'ta bir araya geleceğini anımsatan Miçotakis, AB-Türkiye ilişkilerinin kapsamını yeni bir temele konumlandırmayı umut ettiklerini dile getirdi. 

Başbakan Miçotakis, bardağın yüzde 50'sini dolu görmek istediğini kaydederek, son zamanlarda düzensiz göçmen taşıyan teknelerin yola çıkmadan evvel engellenmesinde Türk yetkililerle çok daha iyi bir iş birliği içinde olunduğuna işaret etti.

Miçotakis, "Türkiye'nin mülteci problemiyle mücadele hususunda müttefik olması gerektiğini pek çok defa ifade ettim. Diğer taraftan, Avrupa Birliği Türkiye'yi desteklemek için çok para verdi ve muhtemelen çok daha fazla da verebilir. Avrupa Birliği'nin çok senelik bütçesinin tekrar yapılandırılmasında Türkiye'nin gelecekte desteklenmesi için ilave bir madde olabilir." şeklinde konuştu.

Kendisinin Erdoğan ile görüşmesinin haricinde, Yunan ve Türk bakanları arasında da görüşmeler yapılabileceğini belirten Başbakan Miçotakis, "Geçmiş dönemde de temaslar vardı. Bu temasların sıklıkla olması iyidir. Göçmen problemi ile mücadelede Türkiye'nin gerçekten de çok iyi bir müttefik olduğunu ortaya koyabiliriz. Elbette Türkiye de isterse." dedi. 

Yorumlar (0)