Merkel'den radikal kararlar!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasının azaltılması için "radikal kararlar" vurgusu yaparak yeni kararları açıkladı.

DÜNYA 17.03.2020, 08:48
Merkel'den radikal kararlar!

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını kapsamında insanlar arasındaki teması azaltmak adına federal hükümet ve eyalet hükümetlerinin bir genelge üzerinde anlaşmalarının ardından açıklama yaptı.

Eyaletlerin başbakanlarıyla geçen hafta yapılan toplantının ardından okul ve kreşlerin kapatılması kararının alındığını hatırlatan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün de eyaletlerle yeni düzenlemeleri karara bağladıklarını duyurdu.

Bu kararların Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının yayılmasının azaltılmasına dönük tedbirler olduğuna vurgu yapan Almanya Başbakanı Merkel, "Bunlar ülkemizde daha önce hiç alınmamış önlemler. Bunlar radikal kararlar, ancak şu an için gerekli." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, enfeksiyon sürecini yavaşlatmak için radikal önlemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Bu tedbirlerin büyük bölümünün eyaletler tarafından en kısa zamanda uygulanması gerektiğini kaydeden Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Almanya'da böylelikle eyaletlerin birlikte hareket ettiğini ifade etti.

Başbakan Merkel, vatandaşlara kararlara uyma çağrısı yaparak, "Herkes bu yükümlülüklere ve düzenlemelere ne kadar bağlı kalırsa bu dönemden o kadar hızlı geçeriz." diye konuştu.

Nereler açık olacak?

Federal hükümet ile eyaletler arasında bugün uzlaşılan genelgeye göre, marketler, içecek satışı yapan mağazalar, eczaneler, tıbbi malzeme satan yerler, ilaç depoları, benzin istasyonları, bankalar, postaneler, kuaförler, kuru temizlemeciler, çamaşırhaneler, gazete bayileri, inşaat, bahçe, tıbbi ve evcil hayvan malzemeleri satan yerlerle ile dağıtım hizmeti sağlayan iş yerleri açık olacak.

Hastane, rehabilitasyon merkezi ve bakım evlerine ziyaretler sınırlandırılırken, restoranlar ise en erken saat 06.00'da açılacak ve en geç 18.00'de kapatılacak.

Nereler kapatılıyor?

Barlar, gece kulüpleri, diskotekler, tiyatrolar, operalar, konser salonları, müzeler ve benzeri kurumlar, ticari fuarlar, sergiler, sinema salonları, hayvanat bahçeleri, eğlence salonları, kumarhaneler, bahis oynanan yerler, genelevler ve benzeri kuruluşlar, tüm kamu ve özel spor tesisleri, yüzme havuzları spor salonları kapalı olacak.

Genelge kapsamında ayrıca kilise ayinleri ile cami, sinagog ve diğer dini toplulukların toplantıları da iptal edildi. Amatör kulüplere ait spor sahalarının da kullanılması ve oralarda toplanılmasına da yasak getirildi.

Yorumlar (0)
24
açık