Meksika-ABD sınırında güvenlik artırılacak

Meksika'da 68 sınır geçiş noktasında güvenliğin artırılacağı belirtildi.

DÜNYA 14.06.2019, 23:20 14.06.2019, 23:37 Hakan Öksüz
Meksika-ABD sınırında güvenlik artırılacak

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaptığı açıklamada, ülkenin güney sınırındaki düzinelerce geçiş noktasında kontrollerin yetersiz olduğunu ve yetkililerin yasa dışı göçmen akışının önüne geçmek için bu noktalarda kontrolleri ve güvenlik önlemlerini artıracağını söyledi.

Kontrollerin gevşek olduğu 68 sınır geçiş noktası tespit ettiklerine işaret eden Lopez Obrador bu durumu düzeltme sözü verdi.

Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Ulusal Muhafız Teşkilatı birliklerinin yanı sıra 825 göçmenlik danışmanı ve 200 sosyal yardım yetkilisinin salı günü güney sınırında görevlendirilmeye hazır olacağını aktardı.

Bakan Ebrard ayrıca, Birleşmiş Milletleri ve uluslararası toplumu, Meksika'ya göçü kontrol altına alma ve insan kaçakçılığıyla mücadelede yardımcı olmaya davet etti.

Ebrard, geçen hafta, ABD'li yetkililerle yapılan görüşmeler sırasında 6 bin ulusal muhafızın Guatemala sınırına konuşlandırılacağını ifade ettiklerini kaydetmişti.

Lopez Obrador tarafından, ülkede federal emniyetin yerine kurulan Ulusal Muhafız Teşkilatı, federal polis ile askeri inzibat personelinden meydana geliyor..

"GÖÇMEN VERGİSİ" TEHDİDİ

ABD yönetimi, geçen ayın sonunda, Latin Amerikalı yasa dışı göçmenlerin Meksika üzerinden ABD'ye girişini engelleyebilmek için bu ülkeye yüzde 5 gümrük vergisi uygulayacağını duyurmuş, daha sonra anlaşmaya varan taraflar bu adımdan kaçınmıştı.

Yorumlar (0)
açık