Mark Esper: Görevimiz YPG'yi savunmak değil!

ABD Savunma Bakanı Esper, "Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 23.10.2019, 00:59 Hakan Öksüz
Mark Esper: Görevimiz YPG'yi savunmak değil!

Amerikan CNN kanalından Christiane Amanpour'a Suudi Arabistan'da özel bir mülakat veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

ABD'nin Suriye'de YPG/PKK ile iş birliği yapmasının temel sebebinin DEAŞ'la mücadele olduğunu söyleyen Esper, söz konusu ilişkinin önceki Başkan Barack Obama döneminde kurulduğunu belirtti.

"Otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye..."

Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri (YPG/PKK) savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik." dedi.

Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla mevcut durumun ortaya çıktığını, Rusya ile Esed rejiminin de buna dahil olduğunu kaydeden Esper, "Amerikan askerlerinin içinde olmasını istediğimiz durum bu değil."diye konuştu.

"Operasyonu biliyorduk" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 6 Ekim'de yapılan telefon görüşmesinde kendisinin de hazır olduğunu belirten Esper, "O görüşmeden birkaç gün önce Türk muhatabım bana operasyona başlayacaklarını ifade etmişti. O görüşmede de Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürece başlayacakları konusunda bize uyarıda bulundu. Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz." dedi.

"Toplu firar durumu yok"

Türkiye'nin operasyonu dolayısıyla "binlerce" DEAŞ tutuklusunun kaçtığı yönündeki haberleri kesin bir dille reddeden Esper, "Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan 11 bin civarındaki DEAŞ'lıdan sadece 100'den biraz fazlasının kaçtığı bilgisine sahibiz. Dolayısıyla şu anda herkesin beklediği gibi bir toplu firar durumuyla karşı karşıya değiliz." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu