Malezya'dan Filistin hamlesi!

Malezya, Ürdün'de Filistin Büyükelçiliği açılması için Ürdün yetkilileriyle çalışmalara başladı.

DÜNYA 31.10.2019, 10:51
Malezya'dan Filistin hamlesi!

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, Ürdün'de açmayı planladıkları Filistin Büyükelçiliği için Ürdünlü yetkililerle çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Basına konuşan Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, her iki ülkenin (Malezya-Ürdün) dışişleri bakanlığının, büyükelçilik (Ürdün'e Filistin Büyükelçiliği) açılabilmesi için gerekli bilgileri topladığını ve sürecin kısa zamanda başlayacağını duyurdu.

Neden Ürdün?

Malezya'nın Filistin Büyükelçiliğinin neden Ürdün'de açılmak istendiğine ilişkin soruya ise Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, "Hükümetimiz, büyükelçiliğin yerinin Amman olarak tayin edilmesinin daha pratik olduğunu düşünüyor çünkü Malezya'nın İsrail ile herhangi bir diplomatik ilişkisi bulunmuyor." yanıtını verdi.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, "Eğer büyükelçilik Ramallah'ta açılırsa Malezya lojistik, idare ve benzeri işleri resmî olarak İsrail ile halletmek zorunda kalacak." ifadeleriyle konuya açıklık getirdi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, geçen hafta Bağlantısızlar Hareketinin 18. Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Malezya'nın Ürdün'de "Malezya Filistin Büyükelçiliği" açacağını duyurmuştu.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Malezya'nın Filistin'e yardımını sürdüreceğini ifade ederek, "İsrail'in, işgal ettiği topraklarda Malezya'ya büyükelçilik açmaya müsaade etmeyeceğini biliyoruz. Bu kapsamda Ürdün'de büyükelçilik açacağız." demişti.

Yorumlar (0)
18
açık