Mahkemede insanlık dışı teklif!

Suikast timi, mahkemede ahlaksız teklifte bulundu. Suikast timinde yer alan ve Cemal Kaşıkçı'nın cesedini parçalara bölen adli tıpçı Salah M. Al Tubaigy, "Cemal Kaşıkçı’nın ailesine para verelim" teklifini dile getirdi.

DÜNYA 13.04.2020, 08:47
Mahkemede insanlık dışı teklif!

Suudi gazetesi Camel Kaşıkçı’nın katillerinin yargılandığı S.Arabistan’daki davayı izleyen Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği görevlileri ilginç notlar aldı. 

Duruşmaya kelepçesiz getirildiler

Sanıklar duruşmalara kelepçesiz getirildi. Cemal Kaşıkçı’nın bedenini parçalara bölen adli tıpçı Salah M. Al Tubaigy ise Cemal Kaşıkçı’nın ailesine diyet ödemeyi teklif etti.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesiyle ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 117 sayfalık iddianame, Suudi Arabistan’da 5 sanığın idam, 3 kişinin de toplam 24 yıl hapis cezası aldığı yargılamaya da ışık tutuyor. Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği görevlileri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katillerinin yargılandığı davanın tüm duruşmalarına katıldı. Bu duruşmaların her birinde yazılan raporlar Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla soruşturma birimlerine iletildi.

5 isme idam cezası

Raporlar, Suudi adli birimlerinin kapalı bir şekilde yaptığı yargılamaya ilişkin, kimin ne kadar ceza aldığı, hangi isimlerin duruşmalara katıldığı, sanıkların ifadeleri gibi bilgileri ortaya koydu. Toplam 9 duruşma sonunda verilen karar neticesinde, infaz timinde yer alan Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb, Cemal Kaşıkçı’nın cesedini parçalayan Adli Tıp uzmanı Mohammed Tubaigy ile katliam timinde yer alan Turki Alshehri, Waled Alsehri ve Faad Al Balawi isimli sanıklar idam cezasına çarptırıldı.

Kelepçesiz getirilişleri bir mesaj

Türk Büyükelçilik çalışanları tarafından yargılamaya ilişkin yapılan gözlemlerde, dikkat çeken hususlardan bir tanesi de sanıkların duruşma esnasındaki rahat tavırlarına ilişkin alınan notlar oldu.

Notlara göre, mahkemede yargılanan 11 sanıktan 10’u tüm duruşmalara elleri veya ayakları kelepçesiz ve gruplar halinde alındı. Sanıklar duruşmalar esnasında sanki az sonra kapıdan çıkıp gidecekler gibi oldukça rahat tavırlar sergiledi. İlk duruşmada Savcı 11 sanıkla ilgili tüm suçlamalar ve itirafları 1 saat 15 dakikalık bir sürede tek tek okudu.

Önce bahçeye gömmeyi planladılar ama...

Cemal Kaşıkçı'nın cansız bedeninin ilk etapta konsolosluğun bahçesine gömülmesi düşünüldü, bunun ortaya çıkabilme ihtimaline karşı vazgeçildi. Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb’in emriyle ceset parçalandı ve siyah torbalara koyuldu.

Suudi savcının sanık ifadelerinde geçtiğini söylediği bilgilere göre, cesedin yerli işbirlikçiye verilmesi veya İstanbul dışına çıkarılması planlandı. 
Sanıklardan Mansour Osthman, Suudi yetkililerin sürekli söylediği yerli işbirlikçi ile görüşmek için, cinayetten iki gün önce İstanbul’a geldiğini beyan etti fakat söz konusu kişiyle ilgili mahkeme kayıtlarına herhangi bir isim verilmedi.

"Kaşıkçı'nın ailesine diyet ödeyelim"

Sanıklardan Faad Al Balawi, Cemal Kaşıkçı’nın cesedini Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb’in emriyle parçaladığını anlattı.

Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb ise öldürme amacının olmadığını, müzakere amacının olduğunu ileri sürdü.

Adli Tıp Kurumu Başkanı Salah Muhammed Al Tubaigy ise Cemal Kaşıkçı’yı hatayla öldürdüklerini, ailesine diyet ödeyebileceğini söyleyerek ahlaksız bir teklifte bulundu.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur