Maduro orduya talimat verdi

Muhalefete diyalog çağrısı yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Yeter artık" dedi ve orduya tatbikat talimatı verdi.

DÜNYA 06.07.2019, 09:01 06.07.2019, 14:31
Maduro orduya talimat verdi

Ülkesindeki muhalefete ve tüm aktörlere bir kez daha diyalog çağrısı yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, orduya da hem karada hem denizde tatbikatlar yapılması emrini verdi.

Aylardır büyük bir siyasi buhran yaşayan ve darbe girişimlerine sahne olan Venezuela'da "Bağımsızlık İlanı"nın 208'inci Yıl Dönümü ve Bolivarcı Ulusal Silahlı Silahlı Kuvvetler Günü kutlamaları yapıldı. Kutlamalar dolayısıyla hükümet askeri geçit töreni ve sivil yürüyüş yaparken, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki muhalifler ise protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ve destekçi sendika mensupları, Caracas'ın merkezindeki Nueva Granada Bulvarı'ndan Venezuela ordusunun gövde gösterisi yaptığı Kahramanlar Meydanı'na kadar yürüyüşe geçti.

"Yeter artık"

Buradaki törenin ardından konuşma yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Kimse Venezuela'ya yanlış yapmasın. Venezuela'yı müdafaa etmek için halkımız da var, ordumuz da var. Birlik içindeyiz. Venezuela sarsılmaz bir şekilde bağımsız ve egemendir. Dünyadaki emperyalistler bunu böyle bilsin." şeklinde konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela'nın iç sorunlarının çözümünün ancak barışla mümkün olduğunu söyleyerek, yine ülkedeki bütün siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal aktörlere ulusal diyalog çağrısında bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, şöyle konuştu:
"Elimi barış ve ittihat için uzatıyorum. Hepimiz bu cömert Venezuela'da birlikte yaşayabiliriz. Yeter artık bu darbe girişimlerine, kötülüklere, Venezuela'yı istikrarsız hale getirme ve zarar verme planlarına, askeri müdahale, işgal, ekonomik yaptırımlar, ambargo ve şiddet çağrılarına artık bir son verin."

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, gelecek hafta ulusal diyalog konusunda güzel haberler alınacağını belirterek, Venezuela muhalefeti ile daimi bir diyalog masası oluşturulmasını istediklerini ve bunu da başaracaklarını dile getirdi.

Venezuela ordusu, sınırda ve Karayipler'de tatbikat yapacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ayrıca Venezuela ordusunu her duruma hazırlıklı tutmaları gerektiğini ifade etti.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez'e ve diğer askeri yetkililere yeni tatbikat talimatları verdiğini açıklayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "24 Temmuz'da Karayip Denizi'nde ve Venezuela’nın kara sınırlarında yapılacak tatbikatlar için hazırlıklara başlayın." talimatını verdi.

Guaido yine aynı çağrıları yaptı

Caracas'taki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ofisinin önünde toplanan Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido ve muhalifler ise ülkedeki son darbe girişimi çerçevesinde yakalanan emekli asker Rafael Acosta Arevalo'nun işkence sonucu ölümünü protesto ettiler.

Diktatörlük benzetmesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteği ile aylardır orduyu darbeye çağıran ve bir de başarısız askeri kalkışma girişimine imza atan Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, Venezuela hükümeti için diktatörlük benzetmesi yaptı.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, Arevalo davasına işaret ederek kendilerinin aslında askerleri savunduğunu iddia etti ve orduya Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya verdiği desteği çekmesi çağrısını yineledi.

Nicolas Maduro hükümetinin günlerinin sayılı olduğunu ileri süren Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, hükümet karşıtı yeni sokak eylemleri düzenleyeceklerini ilan etti ve Venezuelalılardan yine sokağa çıkarak başkaldırıda bulunmalarını istedi. 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu