Maduro küresel güçlere başkaldırdı!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dünyada çok sayıda ülkenin küresel emperyalist güçlerin ekonomik saldırısı altında olduğuna dikkat çekerek, "Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz." ifadesini kullandı.

DÜNYA 25.10.2019, 16:08
Maduro küresel güçlere başkaldırdı!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Azerbaycan'da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 18. Zirvesi açılışında konuşma yaptı.

Hem kendi ülkesinin hem de çok sayıda ülkenin küresel hegemonyanın saldırısı ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Maduro, Bağlantısızlar Hareketi (NAM) üyelerinin bu saldırıları kınaması gerektiğini ifade etti. 

"İrademizi kırmak mümkün değil"

Maduro, küresel güçlerin ekonomik yaptırımlarına tüm Bağlantısızlar Hareketi üyelerinin ortak tutum sergilemesi gerektiğine dikkat çekerek, "Venezuela'da emperyalist saldırılarla karşı karşıya fakat bizim irademizi kırmak mümkün değil." dedi. 

Emperyalist güçlerin saldırılarına karşı Bağlantısızlar Hareketi üyelerinin dayanışma içerisinde olması gerektiğini söyleyen Maduro, üye ülkelere daha güçlü beraberlik çağrısı yaptı.

"Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz"

Maduro, Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkelere karşı haksız ve kısıtlayıcı tedbirler alındığını, tehdit ve baskıların halklara zarar verdiğini belirterek, "Yaptırımlar sayesinde beğenmedikleri sistemleri yok etmeye çalışıyorlar. Bununla ilgili ortak tepki vermeliyiz. Ekonomik saldırıları önlemeliyiz. Venezüela ve diğer bazı ülkeler saldırılarla karşı karşıya. NAM üyesi tüm ülkelerin bizimle dayanışma içerisinde olması lazım. Çok yönlü bir ekonomik savaşın içindeyiz. Direneceğiz." açıklamasında bulundu.

Darbe girişimleri ve gizli operasyonların devam ettiğine işaret eden Maduro, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"NAM üyeleri olarak, bu güçlerin jeopolitik baskın konumda olmaması için çalışmalıyız. Hiçbir devletin dünyada 'polis' rolünü oynamasına müsaade etmemeliyiz. Sömürgeci, emperyalist yaklaşımlardan kurtulmalıyız. Ülkelerimize karşı karalama kampanyası yürütülüyor ve halklarımız bundan muzdarip oluyor. Ülkelerimizi küresel güçlere karşı savunmalıyız. Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz."

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu