Madrid'de hayat durdu!

İspanyol medyasından gelen bilgilere göre, Madrid'deki tüm restoranlar, barlar ve mağazaların yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kapatılacakken sadece süpermarket ve eczanelerin açık kalmasına izin verileceği öğrenildi.

DÜNYA 13.03.2020, 16:56
Madrid'de hayat durdu!

İspanyol basın organlarından El Mundo, barların, restoranların ve mağazaların kapanacağını, El Independiente ise süpermarketlerin ve eczanelerin açık kalabileceğini söyledi. İspanya televizyonu TVE de kapatma işlemlerinin Cumartesi günü başlayacağını söyleyerek kamuoyunu bilgilendirdi.

Bölgesel yetkililer, İspanya'da hızla yayılan virüse yanıt olarak alınan kapatma kararını hemen doğrulayamadı. İspanya, İtalya'dan sonra Avrupa'da en fazla koronavirüs vakasına sahip.

Olağanüstü hal?

Başbakan Pedro Sanchez 16.30 (TSİ) ulusa seslenecek ve en önemli sorulardan biri, koronavirüs salgını yüzünden ülke çapında olağanüstü hal ilan edip etmeyeceği.

La Vanguardia Gazetesi, İspanya'daki vakaların sayısının 4 bine sıçradığını ve bir günde yaklaşık 1000 vaka eklendiğini söylüyor. Doksan kişi ise virüsten dolayı hayatını kaybetti.

Worldometers da söz konusu verileri doğruluyor. İspanya'da şu an 4 bin 209 vaka bulunuyor ve bugün bin 63 vaka eklendi. Ölü sayısı ise "120".

Madrid boşaldı

Ülkede en fazla sayıda vakaya sahip olan Madrid, Cuma günü kapatma kararı açıklanmadan önce bile ürkütücü bir şekilde sessizdi. Madrid'deki dükkanlar, sokaklar ve kafeler büyük ölçüde terk edildi.

Bu arada, İspanya'nın en zengin bölgelerinden biri olan Bask ülkesi, Bölge Başkanı Inigo Urkullu'nun bölgenin gerekirse hızla karantina ilan etmesine, ayrıca insanları tahliye etmesine veya bazı bölgelere erişimi kısıtlamasına izin vereceğini söylediği bir sağlık acil durumu ilan etti.

Bu, Katalan makamlarının Perşembe günü Barselona'nın kuzeyindeki Igualada Köyü etrafındaki dört kasabada karantina ilan etmesinden sonra geliyor.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu