Macron: "İktidarı aşırı sağa teslim edemem"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağın 2027 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını önlemek amacıyla Ulusal Meclisi feshedip erken seçim kararı aldığını açıkladı. Macron konuya ilişkin olarak, "2027'de iktidarın anahtarını aşırı sağa vermek istemiyorum" vurgusunda bulundu.

DÜNYA 12.06.2024, 19:21 Melina Ay
Macron: "İktidarı aşırı sağa teslim edemem"

Fransa Cumhurbaşkanı  Macron, Ulusal Meclisin feshedilmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Macron, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa'ya (LFI) sert eleştiriler yöneltirken, yenildiğini düşünmediğini ve seçim kampanyası yürütmeyeceğini vurguladı. Aşırı sağın 2027 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazanmasını önlemek amacıyla erken seçim çağrısında bulunan Macron, "2027'de iktidarın anahtarlarını aşırı sağa teslim etmek istemiyorum” dedi.

“Acil ihtiyaçları karşılayabilecekt bir hükümet istiyorum”

Macron, Fransızların seçimlerde yarısının aşırı görüşlere sahip partilere oy verdiği ve mecliste göreceli çoğunluk elde ettikleri durumda, hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyeceklerini vurguladı. "Bu, onlara saygı göstermemek ve seslerini duymamak anlamına gelir. Öfkelerini ve acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir hükümet istiyorum. Eğer insanlar aşırı sağdan bir başkanın seçilmesinden endişe ediyorlarsa, şimdi harekete geçme zamanı" dedi.

Macron, "Zamanı geldiğinde, seçimden önce ya da sonra, aşırı uçlara karşı birlikte hayır demeyi bilen iyi seçmenlerin bir araya gelmesini umuyorum” diyerek, aşırılıklara karşı duran tüm partilere birleşme çağrısında bulundu.

“Değerler savaşı başladı”

Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen ile seçim sürecinde tartışmaya girmeyeceğini aktaran Macron, "Bu teklifimi Avrupa seçimlerinden önce yapmıştım, çünkü kendisi bunu önermişti. Ancak buna yanaşmadı. Görüyorum ki Sayın Le Pen, başkanlık seçimlerini yeniden gündeme getirip ardından istifamı istemek istiyor. Kendisine Anayasayı yeniden gözden geçirmesini tavsiye ediyorum," dedi. 

Cumhuriyetçiler Partisi Başkanı Eric Ciotti'nin Ulusal Birlik Partisi ile ittifak çağrısına dikkat çeken Macron, maskelerin düştüğünü ve değerler savaşının başladığını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülke gündemine dair diğer konuları da ele aldı. İnşası planlanan altı reaktöre ek olarak sekiz yeni nükleer reaktörün daha inşa edileceğini açıklayan Macron, bu projelerin enerji geçişi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Ayrıca, Ulusal Birlik Partisi'nin gizli ajanda iddialarına yanıt vererek, emekli maaşlarının enflasyona uygun şekilde düzenleneceğini belirtti.

Macron, idari yapıyı basitleştirmek amacıyla yerel yönetim kademelerindeki bazı bölümleri kaldırmak istediğini ifade etti. Ayrıca, uzman bir komisyonun çocukların ekranlara maruz kalmasının etkileri üzerine hazırladığı rapora dikkat çekerek, 11 yaşından önce telefon ve 15 yaşından önce sosyal medya kullanımının yasaklanması gerektiğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, Yeni Kaledonya'daki seçim sistemini değiştiren ve şiddetli protestolara yol açan yasa değişikliğinin askıya alındığını hatırlatarak, bu adımın diyalogu yeniden başlatmak ve toplumsal düzeni sağlamak amacıyla atıldığını belirtti. Macron, bu süreçte yerel halkın görüşlerinin dikkate alınacağını ve çözüm odaklı bir yaklaşımla hareket edileceğini vurguladı. Ayrıca, bölgedeki ekonomik kalkınma projelerine hız verilmesi gerektiğini ifade ederek, Yeni Kaledonya'nın sürdürülebilir bir geleceğe ulaşması için gerekli reformların yapılacağını söyledi.

Macron meclisi feshettikten sonra ne oldu?

Fransa'da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin elde ettiği büyük zafer, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Ulusal Meclis'i feshederek erken seçime gitme kararı almaya yöneltti. Seçim sonuçlarına göre, Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 31,5'ini alarak birinci sırada yer alırken, Macron'un partisi Rönesans ise oyların sadece yüzde 15,2'sini alarak ikinci sıraya düştü. Bu sonuçlar, ülkede siyasi dengeleri altüst etti ve Macron'un, aşırı sağın yükselişini durdurmak için yeni bir strateji geliştirmesine yol açtı.

Yorumlar (0)