Macron'dan Trump'a "duruşunu netleştir" çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'a "duruşunu netleştir" çağrısında bulundu. 

DÜNYA 24.06.2019, 20:26 Hülya İlgin
Macron'dan Trump'a "duruşunu netleştir" çağrısı

New Yorker dergisine verdiği mülakatta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AP (Avrupa Parlamentosu) seçimlerinden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile ilişkilerine kadar pek çok konuda önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde belirsizlik olduğunu vurgulayan Macron, "Özellikle Trump'ın Brexit sürecindeki duruşuna bakarsanız, zorlu bir Brexit'i desteklediğini göreceksiniz. Bence Trump Avrupa'ya karşı duruşunu netleştirmeli." yorumunda bulundu.

AP Seçimleri

Avrupa Parlamentosunun (AP) geçen ay (mayıs) yapılan seçimleri hakkında da yorum yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Avrupa'da yeni olan boyut, aşırıcılığın özellikle de aşırı sağın her yerde yükselmesi. Birkaç ay önce birçok insan yeni aşırı sağ koalisyonunun AP'de (Avrupa Parlamentosu) çoğunluk sağlayacağını düşünüyordu. Fakat beklenildiği ya da düşünüldüğü gibi olmadı. Bence AP (Avrupa Parlamentosu) seçimlerinin en büyük olumlu yanı bu olmuştur."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı partilerin yabancı bazı aktörlerce desteklendiğini ve bu partilerin onların etkisi altında kaldıklarını savundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu yabancı etkilerden birisinin de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump olup olmadığına ilişkin soruya ise, "Hayır. Çünkü, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ı ve onun eski danışmanı Steve Bannon'ı benimsemiyorum." cevabını verdi. 

Yorumlar (0)
açık