Macron'dan terörist açıklaması: Gelemezler!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Yabancı teröristler Avrupa'ya gelmek istiyorsa Türkiye'ye gidecekler ve Türkiye'den Fransa'ya gelecekler. Başka yollarla Fransa'ya gelemezler." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 18.10.2019, 20:23
Macron'dan terörist açıklaması: Gelemezler!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenledi.

Macron, "Yabancı teröristler Irak'ta saldırı düzenlediyse orada yargılanacaklar. Eğer bunlar Avrupa'ya gelmek istiyorsa Türkiye'ye gidecekler ve Türkiye'den Fransa'ya gelecekler. Başka yollarla Fransa'ya gelemezler." dedi.

"PKK'ya karşı mücadeleye saygı duyuyorum"

Bu şekilde Fransa'ya gelen teröristlerin yargılanacağını ve tutuklanacağını kaydeden Macron, "Fransa, ABD ve Türkiye NATO'nun müttefikleridir ve Twitter üzerinde ABD'nin askerlerini Suriye'den geri çektiğini öğrendim. NATO'nun diğer gücü ise DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonunun ortağı olan ve DEAŞ ile mücadele edenlere (YPG'lilere) saldırmaya karar verdi. PKK ve teröristlere karşı mücadeleye saygım var. Bunu (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a her zaman söyledim. Ama DEAŞ'a karşı mücadele eden (çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu) SDG'liler PKK'lı değil. Dolayısıyla son günlerde yaşananlar Batı ve NATO'nun ağır hatasıdır." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi anlamak lazım"

Bu gelişmelerin NATO'nun işleyişinin sorgulanmasına yol açtığını aktaran Macron, "Türkiye'nin ne yapmaya çalıştığını anlamak lazım. İç güvenliğini sağlayarak Türkiye'yi daha makul pozisyonlara getirmeliyiz. Bunu bizim (siyasi) takvimimize saygı göstererek de yapmalıyız." dedi.

"Kazançlı çıkan İran, Türkiye ve Rusya oldu"

Avrupa'nın daha güçlü bir savunma stratejisine sahip olması gerektiğini belirten Macron, "Orta Doğu bölgesinde kazançlı çıkan İran, Türkiye ve Rusya oldu." diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık