Macron ateşe benzin döküyor: “Ancak bundan anlarlar…”!

Fransa’da 17 yaşındaki bir gencin polis tarafından öldürmesinin ardından başlayan protestolar devam ederken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan büyük tepki çeken bir öneri geldi. Gündeme bomba gibi düşen öneride, olaylara karışan ve 18 yaşın altında kalan çocukların ailelerine mali yaptırım uygulaması gerektiğini belirterek, "Ceplerine dokunmak lazım ancak bundan anlarlar” dedi.

DÜNYA 04.07.2023, 16:06 Hanife
Macron ateşe benzin döküyor: “Ancak bundan anlarlar…”!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 Haziran'dan bu yana olaylı protestolara müdahale eden polislerle Paris'te bir restoranda gayriresmi yemekte bir araya geldi.

Fransız basınında yer alan habere göre; polislere desteğini açıklayan Macron’un, çocukları olaylara karışan aileleri mali olarak cezalandırmak istediği belirttildi. Macron burada yaptığı konuşmada "Ceplerine dokunmak lazım ancak bundan anlarlar. Yaptıkları saçmalığın karşılığı mali bir yaptırım olmalı." İfadesini kullandı.

Polislerin de Macron'a "Olayın çıkmadığı maç ya da başka bir etkinlik olmuyor. Kırıp dökmek için can atıyorlar." ifadeleriyle şikayetlendikleri belirtildi.

3 binden fazla gözaltı

Ülkede günlerdir süren toplumsal olaylarda 72'si dün olmak üzere şu ana kadar 3 bin 486 kişi gözaltına alındı.

Gösterilerde, 1105 bina ve kamusal alanlarda 12 bin 202 nokta kundaklandı, 5 bin 892 araç yakıldı.

Ayrıca ülke genelinde 269 polis ve jandarma karakolu saldırıya uğradı, 808 kolluk kuvveti yaralandı.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde ise Angers ve Chambery kentlerinde aşırı sağcı grupların sokağa indiği, eylemcilerle çatıştığı görüldü.

Yorumlar (0)