Macaristan: Türkiye olmadan göç durdurulamaz

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye olmadan Macaristan ve Avrupa'ya yönelen milyonluk göç dalgasının durdurulamayacağını söyledi. 

DÜNYA 08.11.2019, 16:13 08.11.2019, 16:17 Banu Fırıncılar
Macaristan: Türkiye olmadan göç durdurulamaz

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio'da yaptığı haftalık konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Kasım günü Macaristan'a yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Macaristan'ın coğrafi olarak Rusya, Almanya ve Türkiye üçgeni içinde bulunduğunu ve bu ülkelerle iyi ilişkiler içinde olma politikası izlediğini vurgulayan Orban, bu kapsamda birkaç gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın, dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macaristan'a ziyaret gerçekleştirdiğini ifade etti. 

"Türkiye'de güç ve denge olmazsa göçmenleri durduramaz"

Orban, Türkiye'nin mültecileri Avrupa yerine Suriye'ye göndermesi durumunda Avrupa'nın ve ülkesinin güvende olacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Göçmen taraftarı güçler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı makamından uzaklaştırmak için çalışıyor. Eğer Türkiye'de güç, denge ve güven olmazsa göçmenleri durduramaz ve bu da göçmen taraftarlarının hayalinin gerçekleşmesine ve milyonlarca göçmenin Avrupa'ya gelmesine neden olur. (ABD'li ünlü iş adamı) George Soros meşhur planında Avrupa'nın yıllık bir milyon göçmene ihtiyaç duyduğunu yazmıştı."

Macaristan Başbakanı Orban, "Türkiye olmadan Macaristan ve Avrupa'ya yönelen milyonluk göç dalgası durdurulamaz." diye sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
13°
açık