Lukaşenko'dan Prigojin suikastı yorumu: Putin'e haber vermiştim

Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Prigojin'in ölümü hakkında konuşan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, "Onun güvenliği, benim sorumluluğumda değil. Belarus dışındaki bir yerde nasıl güvenliğini sağlayabilirdim?" dedi. Lukaşenko, aylar önce Prigojin'e yönelik suikast yapılacağına dair aldığı haberden de bahsetti.

DÜNYA 25.08.2023, 20:28 26.08.2023, 00:46 Hakan Öksüz
Lukaşenko'dan Prigojin suikastı yorumu: Putin'e haber vermiştim

Başkent Minsk'te bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin'in ölümü hakkında gelen soruları cevapladı. Rusya ile Wagner arasında arabuluculuk yaparak isyanı sonlandıran Lukaşenko, Rusya'nın Tver şehrinde düşen uçakta ölen Prigojin ile yaptığı telefon görüşmesinden de bahsetti.

"Benim sorumluluğum yok"

Prigojin'in güvenliğinin kendi sorumluluğunda olmadığını bildiren Lukaşenko, "İsyan sırasında onunla yaptığım telefon konuşmasında, kendisinin Belarus'ta tam güvenliğini sağlayacağımı belirtmiştim. Prigojin ise teklif karşısında teşekkür etti ancak benden böyle bir güvenlik garantisi talep etmedi." dedi.

"Belarus dışındaki bir yerde nasıl güvenliğini sağlayabilirdim?"

Belarus dışındaki herhangi bir yerde Prigojin'in güvenliğini sağlayamayacağını ifade eden Lukaşenko, "Bu ölümden nasıl ben sorumlu olabilirim? Belarus dışındaki bir yerde nasıl güvenliğini sağlayabilirdim?" şeklinde konuştu.

"Prigojin'e yönelik suikast ihbarı almıştım"

Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti esnasında Prigojin'e yönelik suikast yapılacağına dair bilgi aldığını vurgulayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, "Birkaç ay önceki ziyarette aldığım ciddi bilgiyi Putin'e ilettim. Putin de Prigojin'i bilgilendirdi." dedi.

Yorumlar (0)