Lübnan'daki 276 bin Suriyeli döndü

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan'daki 1 milyonu aşkın Suriyeli mülteciden 276 bininin vatanlarına döndüğünü kaydetti.

DÜNYA 11.10.2019, 16:02 11.10.2019, 16:04
Lübnan'daki 276 bin Suriyeli döndü

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ev sahipliği yaptıkları Suriyeli mültecilerden bugüne kadar 276 bininin ülkelerine döndüğünü açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison ve beraberindeki heyeti başkent Beyrut'taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konuların yanı sıra, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan'a sığınan Suriyeli mültecilerin durumu değerlendirildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan topraklarındaki Suriyeli mültecileri temel bir mesele olarak ele aldıklarını belirterek, geçen yıl sağladıkları koordinasyonla başlatılan gönüllü dönüş kapsamında bugüne kadar 276 bin Suriyeli mültecinin Suriye'ye gittiği bilgisini verdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dönüş yapan Suriyeli mülteciler konusunda şu ana kadar kendilerine olumsuz herhangi bir bilginin ulaşmadığını söyledi.

İngiltere'nin Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Murrison ise İngiltere ile Lübnan arasındaki iş birliğinin güçlenmesine önem verdiklerini dile getirdi.  

İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison ayrıca İngiltere'nin Lübnan ordusuna verdiği desteğin süreceğini kaydetti.

Dönüşler

Suriyeli mülteciler, 2018 yılının Nisan ayından bu yana Beşşar Esed rejimi ile Lübnan emniyetinin koordinasyonunda kafileler halinde ülkelerine dönüyor.

Bir süredir Suriyeli mültecilere gönüllü olarak ülkelerine dönmeleri çağrısı yapan Lübnanlı yetkililer, mülteciler konusunda uluslararası toplumun desteğini istiyor.

Lübnan'daki resmi verilere göre, 2011 yılında patlak veren iç savaş nedeniyle 1,5 milyon Suriyeli Lübnan'a göç etti. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre ise bu sayı bir milyonun altında.

Yorumlar (0)
10
açık