Londra'daki işgal eylemine 217 gözaltı

İklim değişikliğiyle daha fazla mücadele edilmesi amacıyla Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubu üyeleri tarafından başlatılan işgal eylemlerinde bol gözaltı var. İngiltere'nin başkenti Londra'nın değişik bölgelerinde yapılan işgal eylemlerinde 217 kişi gözaltına alındı.

DÜNYA 07.10.2019, 20:33
Londra'daki işgal eylemine 217 gözaltı

Çevrecilerin İngiltere'nin başkenti Londra'da işgal eylemleri devam ederken, 217 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

İngiltere hükümetinin, iklim değişikliğiyle daha fazla mücadele etmesini isteyen Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubunun Londra'nın bazı bölgelerinde sabah saatlerinde başladığı işgal eylemleri devam ediyor.

İklim değişikliyle mücadelede acil durum ilan edilmesi çağrısı yapan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubu üyelerinden bazıları kendilerini araçlara zincirlerken, bazıları da Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın bulunduğu yolu kapatarak oturma eylemi gerçekleştiriyor.

Ağırlıklı olarak bakanlıklar ve parlamentonun bulunduğu Westminster bölgesinde bazı yolları ve köprüleri trafiğe kapatan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubu eylemcileriyle polis arasında zaman zaman gerginlik oluyor.

İngiliz polisinden yapılan açıklamada, şu ana kadar en az 217 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, 2 hafta süreceği duyurulan gösterilerde bu sayının daha da artması kaçınılmaz görünüyor.

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubu, nisan ayında da günlerce süren işgal eylemleri düzenlemiş ve gösterilerde binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Bu kez önlem alan İngiliz polisi, cumartesi günü eylemlerde kullanılacak malzemelerin bulunduğu bir binaya operasyon gerçekleştirmişti. Operasyonda gözaltına alınan 10 kişinin daha sonra serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Londra polisi, protestolara müdahale etmek için binlerce güvenlik personelinin görevlendirileceğini ve yasaları ihlal eden kişilerin, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemlerine katılsalar bile gözaltına alınacaklarını ilan etmişti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu