Litvanya'dan Macron'a tepki: Bunu önermek yanlış!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, "Ukrayna'yı AB'ye almak yerine AB siyasi topluluğuna dâhil edelim." şeklindeki önerisine Litvanya'dan tepki geldi.

DÜNYA 10.05.2022, 23:54 Hakan Öksüz
Litvanya'dan Macron'a tepki: Bunu önermek yanlış!

24 Şubat'ta Rusya'nın saldırısıyla savaşa çekilen Ukrayna, 28 Şubat'ta AB'ye üye olmak için başvuruda bulunmuştu. AB Komisyonu, başvuruya dair haziran ayında görüşünü açıklayacak. Rusya'nın işgali altındaki Ukrayna'ya her türlü desteği vermeye devam edeceklerini kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olası Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusundaki görüşünü açıklamıştı.

Macron ne demişti?

Avrupa'nın Geleceği Konferansı'na katılan Macron, "Ukrayna'nın AB üyesi yapılması fikri bir süredir gündeme getiriliyor. Gerçek şu ki Ukrayna'nın AB üyesi olma yükümlülüklerini yerine getirmesi yıllarca sürecektir. Bunun yerine Ukrayna gibi ülkeleri AB üyesi yapmak yerine farklı çözümler düşünmeliyiz. Örneğin 'AB siyasi topluluğu' fikri düşünülebilir. Böylece bu ülkeler, AB'ye alınmadan Avrupa çatısı altına alınabilir." ifadelerini kullanmıştı. 

"Ukrayna hayal kıtıklığına uğrayabilir"

Macron'un "AB siyasi topluluğu" önerisine Litvanya'dan eleştiri geldi. Macron'un açıklamalarının düşüncesizce yapıldığını kaydeden Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda, "Ukrayna'nın AB üyeliği sürecinin yıllarca süreceği düşüncesine katılıyorum. Dolayısıyla ben hayal kırıklığına uğramadım. Ancak şu an Rusya'ya direnen Ukrayna, hayal kırıklığına uğrayabilir." dedi.

"Fikir güzel ama..."

Bu tarz açıklamaların Ukrayna cephesinde nasıl tepkiler yaratacağının ölçülmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Nauseda, "Ukrayna'nın bu konuya bakış açısı öğrenilmeden direkt olarak bunu önermek yanlış. Avrupa siyasi topluluğu fikri belki de Ukrayna'nın isteklerini karşılaşamayacak. Bu tarz AB'ye paralel toplulukların oluşturulmasına ben sıcak bakıyorum. Ama açık konuşalım. Bu öneri, AB'nin son yıllardaki irade eksikliğini gizlemek için ortaya atılmış gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
10
açık