Libya: Türkiye'ye minnettarız

Libya-Türkiye arasında imzalanan mutabakata getirilen eleştirilere yanıt veren Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, egemen bir devlet olduklarını diledikleri ülkeyle anlaşma yapabileceklerini belirterek, bu örnek davranışından dolayı Türkiye’ye derinden minnettar olduklarının altını çizdi.

DÜNYA 19.06.2020, 22:53 19.06.2020, 23:15 Hanife
Libya: Türkiye'ye minnettarız

İtalyan La Repubblica gazetesi için makale yazan Libya Başbakanı Fayiz el-Serrac, makalesinde Türkiye’nin ülkesine verdiği desteğe değinerek, “Türkiye'ye derinden minnettarız” dedi.

14 ayı geçkin süre boyunca, Darbeci General Hafter'in ülkelerinde totaliter bir rejim oluşturmak için yasadışı savaştıklarını aktaran Serrac, Hafter’in kendini aklamak için Trablus'u terörün başkenti olarak gösteremeye çalıştığını yazdı.

Serrac: Geldiği yere geri dönünceye kadar durmayacağız
 

Başbakan Serrac,  makalesinde Hafter unsurlarının DEAŞ'ın Derna'daki faaliyetlerine izin verdiklerini belgeleriyle kanıtladıklarını yazdı. Hafter güçlerinin kaçtıkları sırada sivil yerleşim alanlarına yerleştirdikleri binlerce mayını temizlemeye başladıklarını aktaran Serrac, amaçlarının sivillerin evlerine güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdü:


Serrac: Türkiye'ye derinden minnettarız
 

5 ülkeyle ( Türkiye, ABD, İtalya, Birleşik Krallık, Cezayir)  Aralık 2019’da yapılan güvenlik anlaşmasına uymalarını talep ettiklerini hatırlatan Libya Başbakanı, makalesinde Birleşmiş Milletlerin Hafter’in taarruzunu önlemek için somut hiçbir girişimde bulunmadığını ve bu yüzden Libya’nın savunma hakkını saklı tuttuklarını yazdı. 
 

Ayrıca Serrac, en zor zamanlarında yanlarında olan ülkeleri unutmayacaklarının altını çizerek şu ifadelere yer verdi:


Serrac: İstediğimiz ülkeyle istediğimiz şekilde anlaşma yaparız!

İtalyan gazetesine yazdığı makalede Libya-Türkiye arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakatına yönelik eleştirilere de yanıt veren Serrac, sözlerini şöyle sürdü:


Serrac, AB ve BM'ye destek çağrısında bulundu

Yorumlar (0)
22
açık