"Libya krizinden NATO sorumludur"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Libya krizine ilişkin değerlendirmede bulundu. Libya krizinden NATO'yu sorumlu tutan Putin, "Libya devletini yıkan NATO kararıydı. Sonucu görüyoruz, kaos. Ülkede silahlı gruplar çatışıyor. En kısa zamanda ateşkes ilan edilmesini ve normalleşme sürecine geçilmesini istiyoruz." dedi.

DÜNYA 05.07.2019, 08:30 05.07.2019, 08:33 Banu Fırıncılar
"Libya krizinden NATO sorumludur"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 yıl aradan sonra İtalya'nın başkenti Roma'ya günübirlik resmi ziyaret için geldi. Putin, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile bir araya geldi.

Putin, İtalya Başbakanı Conte ile ortak basın toplantııs gerçekleştirdi. Libya kriziyle ilgili bir soru üzerine Putin, şunları söyledi:

"Libya'da bugün olanları konuşmadan önce bunun nasıl ve neden başladığını bilmek gerekiyor. Libya devletini yıkan NATO kararıydı. Sonucu görüyoruz. Kaos. Ülkede silahlı gruplar çatışıyor. Biz en kısa zamanda ateşkes ilan edilmesini ve taraflar arasında diyalog başlatılıp, normalleşme sürecine geçilmesini istiyoruz."

Putin, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşması olmasını iki taraf için de istediklerini vurgulayarak, "Dünyaya bakarsak ciddi bir ekonomik sorun var. Gelecek yıl kişi başına düşen gelir ve küresel ticaret hacmi düşecek. Bu yüzden anlaşmanın sağlanması için her şey yapılmadır. Anlaşma olursa biz memnun oluruz. Çin üst yönetiminin bir anlaşma için esneklik gösterdiğini biliyorum. Ne olacağını göreceğiz." dedi. 

"Yaptırımların son bulması sadece Rusya'ya bağlı değil"

Öte yandan, Rusya'nın Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakı dolayısıyla Avrupa Birliği'nin (AB) 23 Haziran 2020'ye kadar uzattığı yaptırımlara da değinen Putin, AB'nin başkanlık pozisyonlarının değişmesiyle başlayacak yeni dönemde Rusya-AB ilişkilerinin de değişebileceğine inandığını söyledi. 

Putin, yaptırımlardan dolayı AB ülkelerinin de milyonlarca dolar kaybettiğine dikkat çekerek, "Ama yaptırımların son bulması sadece Rusya'ya bağlı değil. Bu olasılık her zaman var. Ortak medeniyetlere sahibiz, aşılmaz bariyerler olduğunu sanmıyorum ama AB'ye de çok bağlı." ifadesine yer verdi.

"Libya'da hızlı bir ateşkes için BM'ye destek veriyoruz"

İtalya Başbakanı Conte de Libya'daki iç savaş ve göçmen sorunlarının iki ülkenin 'ortak kaygısı' olduğunu ifade ederek, "Libya'da hızlı bir ateşkes için Birleşmiş Milletlere ortak destek veriyoruz." diye konuştu. 

Conte, AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların sonlandırılması için Putin'in kullandığı "Rusya'ya bağlı değil." açıklamasına, "Bunu demek çok alçakgönüllülük olur. Rusya anlamlı adımlar atabilir." karşılığını verdi.

500 İtalyan firmanın Rusya ile iş yaptığını hatırlatan Conte, İtalya'nın ithalatındaki 5. pazarın Rusya olduğuna işaret ederek, "Yaptırımların bir sonunun olması gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzde zaman var ve bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Papa ile krizleri görüştü 

Diğer bir yandan, Putin'in Papa Franciscus ile Vatikan'da 55 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdiği ve toplantıda Suriye, Venezuela ve Ukrayna krizlerinin değerlendirildiği kaydedildi.

Görüşmenin sonunda Papa'nın Putin'e, "Benim için dua et." demesi ve Putin'in buna, "Bana ayırdığınız zaman için teşekkürler. İlginç ve çok önemli bir görüşmeydi." karşılığını vermesi dikkatlerden kaçmadı. 

Basın toplantısından sonra 'İtalya-Rusya Diyalog Forumu'na katılmak amacıyla İtalya Dışişleri Bakanlığına giden Putin'in, daha sonra İtalya Başbakanı Conte tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katılım göstereceği kaydedildi.

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile de görüşecek olan Putin'in daha sonra Roma'dan ayrılacağı tahmin ediliyor.

Putin'in İtalya'daki temaslarında ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanında Suriye, Ukrayna, Libya sorunlarının ana gündem maddeleri olduğu bildirildi .

Putin, Roma'ya son olarak 10 Haziran 2015'te resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise geçen ekim ayında Moskova'ya resmi ziyarete bulundu. 

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu