Libya'daki selde 6 bin kişinin cansız bedenine ulaşıldı: 10 binden fazla kişi kayıp!

Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre sel felaketinin ardından 6 bin kişinin hayatını kaybettiği, kayıp binlerce kişinin de hala bulunamadığı duyuruldu. Kızılhaç ise ülkedeki sel felaketinde kaybolan kişi sayısının 10 bine ulaştığını açıkladı.

DÜNYA 13.09.2023, 12:44 13.09.2023, 12:58 Özgü Kübra
Libya'daki selde 6 bin kişinin cansız bedenine ulaşıldı: 10 binden fazla kişi kayıp!

Daniel Fırtınası, Yunanistan'dan sonra Libya'yı da vurdu. Ülkede 10 Eylül tarihinde meydana gelen sel felaketi nedeni ile binlerce kişi ölürken, binlerce kişi de kayboldu.

6 bin vatandaş hayatını kaybetti

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, yaşanan sel felaketinde 6 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı.

Orta Akdeniz'de etkisini gösteren ve 10 Eylül tarihinde Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınası, Beyda, Bingazi, Merc, Derne ve Suse kentlerinde sel felaketine sebep olmuştu.

Libya’dan yardım çağrısı!

Yaşanan olay üzerine Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi dolayısıyla önceki gün ülkede 3 günlük yas ilan etmiş ve Libya Başkanlık Konseyi de uluslararası kurumlar ile kardeş ülkelere sel felaketinde hasar alan bölgeler için yardım çağrısı yapmıştı.

10 binden fazla kişi kayıp!

Konuya ilişkin açıklama yapan Kızılhaç ise Libya'da meydana gelen sel felaketinde kaybolan kişi sayısının 10 bine yükseldiğini bildirmişti. Libya’nın özellikle doğu bölgelerinde etkili olan yağış miktarının son 40 yılın en yüksek seviyesinde olduğu söyleniyor.

Yorumlar (0)