Libya'daki sel felaketinden etkilenen çocuklar intihara teşebbüs ediyor!

Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenerek travma yaşayan çocuklardan bir kısmı konuşma yetisini kaybederken aralarında intihara bile teşebbüs edenlerin olduğu öğrenildi.

DÜNYA 28.09.2023, 12:05
Libya'daki sel felaketinden etkilenen çocuklar intihara teşebbüs ediyor!

Orta Akdeniz'i etkisini gösteren "Daniel Fırtınası" 10 Eylül tarihinde Libya'nın doğusundaki Beyda, Bingazi, Suse, Merc ve Derne kentlerinde sel felaketi yaşanmasına neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü, sel felaketinden etkilenen 4 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 binden fazla kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler ise Libya'daki sel felaketi nedeni ile yerinden olan 43 bin kişi arasından en az 17 bininin çocuk olduğunu thmin ediyor.

UNICEF'e göre de Libya'daki sel felaketinden etkilenen çocukların sayısı 300 bin civarında.

Çocuklar dehşet dolu anlara tanık oldu

Sel olayında gözlerinin önünde ailelerini, okullarını, evlerini, arkadaşlarını ve hatta yaşadıkları şehri bile bir anda kaybeden Derneli küçük çocuklar felaketin ardından çok zor günler geçiriyor.

Libyalı psikolog Şahin ez-Zeyani, bu felaketin çocukların hafızalarında unutulmaz derin izler bırakacağını ve travmatik sancılarının ise uzun yıllar boyu devam edeceğini kaydetti.

Kentte çocuklarla bir araya geldiğini belirten Zeyani, şunları söyledi:

"Bir çocuğun göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede ailesini, evini, yurdunu, yakınlarını, arkadaşlarını ve okulunu kaybettiğini bir düşünün. Başka bir çocuğun da sokak, cadde ve evlerden gelen çığlıklar arasında gece saatlerinde aniden uyanarak evinin sular içinde yüzdüğünü hayal edin. Yaşadıkları bu acı ile konuşma yetisini kaybeden, depresyona giren çocuklar var. Akşam saatlerinde şehri vuran sel nedeni ile içlerindeki cesetlerle birlikte sabah sular çekilene kadar sürüklenmeye devam eden evler oldu. Her türlü zorluğa rağmen yaşama sarılan çocuklara ise yardımlar çok geç ulaştı."

Sel olayının 15 saatten fazla sürdüğünü belirten Zeyani, "Bu süre zarfında bazı çocuklar evlerinin enkazıyla sürüklenirken, bazıları da ölen yakınlarının cesetleri ile bir arada kaldı" şeklinde konuştu.

İntihara teşebbüs eden çocuklar var!

Bu denli bir felaketin yetişkinler için bile oldukça zor bir travma olduğunu kaydeden Zeyani, "Bingazi'de selde babasını ve annesini kaybeden iki çocuk, birkaç kez intihar girişiminde bulundu" ifadelerini kullandı.

Evlerini terk etmek durumunda kalan çocukların da psikolojisinin bu olaydan olumsuz etkilendiğini söyleyen Libyalı psikolog Zeyani, "Bir çocuk hayal edin, bir anda evini, arkadaşlarını ve okulu bırakıyor, kendini huzursuz ve güvensiz hissettiği bambaşka bir çevrede buluyor. Sığınmacı vatandaşlar için okulların tahsis edildiği bir ortamdan bahsediyorum. Bunların hepsi çok olumsuz durumlar" şeklinde konuştu.

Psikolojik destek sağlamak için çalışmalar yapılıyor

Ulusal Birlik Hükümeti Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sadeddin Abdulvekil ise Derne halkının Libya tarihinde bugüne dek görülmemiş bir felaketin büyüklüğü ile tam bir şok içinde olduğunu söyledi.

Abdulvekil, "Bakanlık, çocuklar dahil olmak üzere tüm herkesi kapsayacak bir şekilde psikolojik destek sağlayacak olan bir program için çalışmalar yapıyor" ifadelerini kullandı.

Devletin ilgili bütün kurumlarının psikolojik destek sağlamak amacıyla harekete geçtiğini söyleyen Abdulvekil, ilerleyen günlerde ortak çalışmalar ile felaketin neden olduğu tüm sosyolojik ve psikolojik meselelerin detaylı bir şekilde ele alınacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)