Lejyonella bakterisi sebebiyle 11 kişi öldü

Polonya'da bir tür akciğer hastalığı olan lejyoner rahatsızlığına sebep olan lejyonella bakterisi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e yükseldi.

DÜNYA 29.08.2023, 01:31 Koray
Lejyonella bakterisi sebebiyle 11 kişi öldü

Polonya'nın güneydoğusundaki Rzeszow şehrinde salgına dönük incelemeler devam ediyor.

Yetkililer tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, lejyonella bakterisi sebebiyle toplam 11 kişi can verdi.

Rzeszow haricinde, Ostrow Wielkopolski şehrinde iki kişi, Lublin eyaletinde bir ve Malopolska bölgesinde de bir kişinin enfekte olduğu açıklandı.

Polonya Sağlık Bakanlığının resmi sosyal medya hesabından gerçekleştirilen paylaşımda 'enfeksiyonun kaynağının büyük ihtimalle belediyenin su şebekesi olduğu ve 18 Ağustos tarihinde alınan su örneklerinin ilk test neticelerinin bunu doğruladığı' kaydedildi. 

25 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen açıklamada, bakteri nedeniyle yedi kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti. Semptomları gribe benziyor

Gribe benzer semptomlarla başladıktan sonra zatürreye doğru ilerleyen hastalık, tedavi edilmediğinde çoklu organ ve solunum yetmezliğine sebep olup ölümle sonuçlanabiliyor.

Genel itibarıyla insan yapımı su sistemlerinde görülen lejyonella bakterisi, en çok, verimliliği düşürmemek için daha az dezenfeksiyon işleminin gerçekleştirildiği yapılar ile hastane, yurt ve otel gibi çok sayıda insan tarafından kullanılan binalarda gözleniyor.

Yorumlar (0)