Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin yeni ayrıntı!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kalp ameliyatıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

DÜNYA 24.04.2020, 11:56 24.04.2020, 12:10
Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin yeni ayrıntı!

Güney Kore'ye sığınan Kuzey Korelilerin ülkelerinden haber vermek için kurduğu "Daily NK" internet sitesinde, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim'in ailesi için özel olarak inşa edilen Hyang San Kliniği'nde ameliyat olduğunu öne sürüldü.

Şimdiki liderin babası Kim Jong-il'in babası 1994 yılında kalp yetmezliğinden yaşamını yitirmiş, Kim Jong-il babası Kim Jong-sung'un başkent Pyongyang'daki hastaneye yetiştirilemediğinden hayatını kaybettiğini düşünerek ailesi için özel bir hastane inşa ettirdi.

Şimdiki lider Kim Jong-un'un da kalp ameliyatı olduğu iddia edilen hastane burası. Dahası, hastanenin Almanya ve Japonya gibi farklı ülkelerden özel olarak getirilen son teknoloji tıbbi ekipmanlarla donatıldığı ve hastanenin doktorlarının da eğitim için yurt dışına gönderildiği öne sürülüyor.

Kim Jong-un'u ameliyat eden doktorun da Almanya'da düzenli olarak eğitim programlarına katıldığı ve doktorun kendi özel koruması olduğu iddia ediliyor.

Ağır sağlık sorunları yaşadığı için Kim Jong-un'un ortalıkta görünmediği ileri sürülürken, Güney Kore haber ajansı Yonhap ise konuya ilişkin haberinde, Güney Kore istihbaratının, Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin anormal bir duruma rastlamadığını kaydetmişti.

Kim'in sağlığının "çok sigara içme, obezite ve aşırı çalışma" nedeniyle bozulduğu ve 2 Nisan’da kardiyovasküler ameliyat geçirerek Hyang San bölgesindeki konutunda tedavi gördüğü bilgisi yer verilen haberde, Kuzey Kore liderini tedavi eden tıbbi ekibin çoğunun, Kim'in sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine 19 Nisan'da Pyongyang'a döndüğü belirtilmişti.

Kim Jong-un, 15 Nisan'da, 1994'te ölen ülkenin kurucusu olan dedesi Kim Il-sung'un 108. doğum günü münasebetiyle düzenlenen törene katılmaması sonrasında söylentilere neden olmuştu.

Yorumlar (0)
13
açık