Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için Çin devreye girdi!

İngiliz haber ajansı Reuters, hasta olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için Çin'in ülkeye sağlık uzmanları gönderdiğini iddia etti.

DÜNYA 25.04.2020, 09:21 25.04.2020, 12:05
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için Çin devreye girdi!

Reuters, "konuya aşina üç kaynağa" dayandırdığı haberinde, Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin, sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Kuzey Kore'ye gittiğini duyurdu.

İddia, Kim'in sağlık durumu hakkında ABD merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi.

Ajansa konuşan iki kaynak, Çin'den Kuzey Kore'ye seyahat eden sağlık heyetine, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi'ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini ifade etti.

Haberde, kaynakların "konunun hassasiyeti ve güvenlik" nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtti.

Öte yandan Reuters, söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı'nın, konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini belirtti.

Seul merkezli haber portalı Daily NK ise Kuzey Kore liderinin, 12 Nisan'da  kardiyovasküler bir cerrahi prosedür uygulandıktan sonra iyileştiğini kaydetti.

Reuters'a konuşan ve ABD istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da Kim Jong-un'un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını kaydetti.

CNN kanalı, Kim Jong-un'un kalp ameliyatı geçirdiğini ve durumunun "ağır" olduğunu iddia etmişti.

Güney Kore ise, "Kuzey Kore'de özel bir hareket tespit edilmediğini" söyleyerek Kim'in sağlığı üzerindeki korkuları azaltmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz günlerde iddialar hakkında yorumda bulunmuş, "İyi olmasını diliyorum" diyerek, Kim ile iyi bir ilişkilerinin olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
13
açık