Kuzey Kore casus uydu taşıyan bir roket fırlattı

Kuzey Kore, güney yönüne doğru casus uydu taşıyan bir roket daha fırlattı.

DÜNYA 21.11.2023, 20:49 topcu
Kuzey Kore casus uydu taşıyan bir roket fırlattı

JCS (Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı) tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Kuzey Kore'nin casus uydu taşıdığı tespit edilen roketi yörüngeye fırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, roketin yerel saatle 10.50 sularında güney yönüne doğru fırlatıldığı iddia edildi. 

Japonya Sahil Güvenliği ise bölgede yer alan gemilere roketin düşen parçalarına dair uyarıda bulundu.

Pyonyang yönetiminin bu adımı, başarısız olan 31 Mayıs 2023 ve 23 Ağustos 2023'teki casus uydu fırlatma teşebbüslerinin üçüncüsü oldu.



Kuzey Kore'nin casus uydu fırlatma teşebbüsleri 

Kuzey Kore, 31 Mayıs tarihinde askeri casus uydu fırlatma teşebbüsünde bulunmuş, deneme, taşıyıcı roket sisteminde yaşanan bir arıza sebebiyle başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, bu durumu senenin ilk yarısındaki 'en büyük hata' olarak nitelendirmişti.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara karşın kısa süre içinde uydunun tekrar 'doğru bir şekilde' fırlatılacağını açıklamıştı.

Pyongyang yönetimi, 23 Ağustos tarihinde ise ikinci casus uydu fırlatma denemesi yapmış fakat bunun da başarısız olduğunu bildirmişti. Kuzey Kore, bu başarısız teşebbüsün akabinde geçtiğimiz ay tekrar deneme yapılacağını duyurmuştu. 



Güney Kore bildirmişti

Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik, Kuzey Kore'nin 'birkaç gün içinde casus uydu fırlatma' hazırlığında olduğunu ifade etmişti.

Diğer taraftan, Güney Koreli Korgeneral Kang Ho-pil, "Kuzey Kore, askeri casus uydusunu, tüm uyarılarımıza karşın fırlatırsa ordumuz, vatandaşlarımızın canını ve güvenliğini korumak adına gerekli tüm tedbirleri alacaktır." ifadesine yer vermişti. 

Yorumlar (0)