Kuzey Kore, aylar sonra yeni füze denemesi yaptı: “Başarıyla sonuçlandı” 

Kuzey Kore, yeni bir uzun menzilli füzenin denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini duyurdu.  

DÜNYA 13.09.2021, 12:27 14.09.2021, 09:32
Kuzey Kore, aylar sonra yeni füze denemesi yaptı: “Başarıyla sonuçlandı” 

Kuzey Kore, yeni bir uzun menzilli füzenin denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini duyurdu. Pyongyang, Mart 2021’de füze denemesi yapmasının ardından uzun süre buna ara vermişti. Ülkenin kuruluşunun 73’üncü yıl dönümü vesilesiyle de geçtiğimiz hafta düzenlenen askeri geçit töreni ile gündeme gelen Kuzey Kore, yeni füze denemesi gerçekleştirdi. 

Devlet kontrolünde bulunan bir haber ajansı, yeni uzun menzilli füzelerin cumartesi ve pazar günleri test edildiğini ve bunun başarılı şekilde sonuçlandığını açıkladı. İki denemede de füzelerin 1500 kilometreden fazla mesafe kat ederek hedefleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği ifade edildi.  

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un'un yakın kurmaylarından İşçi Partisi Politbüro Üyesi Pak Jong Chon’un da füze testlerini bizzat gözlemlediği belirtildi. Pak'ın, denemeler için değerlendirmelerde bulunduğu ve “Bu, ülkemizin savunma teknolojisi ile silah sanayisinin muazzam yeteneklerinin bir başka büyük göstergesi.” ifadelerini kullandığı aktarıldı. Kuzey Kore, aylar süren sessizliğini bozdu 

ABD ile Kuzey Kore arasında süren nükleer silahsızlanma müzakerelerinin durmasının ardından Mart 2021’de son füze denemesi gerçekleştirilmişti. Düşük irtifada düzensiz yörüngeleri izleyebilen iki yeni taktik güdümlü füzenin hedefleri başarılı şekilde vurduğu belirtilmiş ve devlet medyasında yer alan haberde de “Bu silah sisteminin geliştirilmesi, ülkenin askeri gücünü artırmada ve Kore Yarımadası’ndaki her türlü askeri tehdidi caydırmada büyük önem taşıyor.” ifadeleri kullanılmıştı. Deneme atışı, bölgedeki tansiyonu artırmış ve bu sebeple de uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekmişti. 

Yorumlar (0)
16
açık