Kur'an-ı Kerim'e bir saldırı daha

Danimarka'da ülkemizin Kopenhag Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırı gerçekleştirildi.

DÜNYA 02.08.2023, 20:49 Koray
Kur'an-ı Kerim'e bir saldırı daha

Başkent Kopenhag'da aşırı milliyetçi ve İslam karşıtı Danimarkalı Vatanseverler (Danske Patrioter) adlı grubun mensupları, Kur'an-ı Kerim'i hedef alan provokasyonları bugün de sürdürdü.

Ülkemizin Kopenhag Büyükelçiliğinin önünde İslam dinine hakaret içeren sloganlar atan ve Kur'an-ı Kerim'i ateşe veren grup, İslam karşıtı ve Türk ürünlerini boykot çağrısında bulunan pankartlar açtı.

Provokasyon, güvenlik güçlerinin koruması eşliğinde yapıldı.Danimarka ve İsveç'te Kur'an-ı Kerim'i hedef alan provokasyonlar

Danimarka ve İsveç'te son dönemde Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara müsaade edilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Sıkı Yön Partisi'nin lideri Rasmus Paludan, geçtiğimiz sene Paskalya tatili süresince İsveç'in Jönköping, Norköpin, Malmö şehirleri ile başkent Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'i ateşe verme provokasyonlarına devam etmişti.

Paludan, 21 Ocak 2023'te ülkemizin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak 2023'te ülkemizin Kopenhag Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermişti.

Stockholm'de Irak asıllı Salwan Momika ise geçtiğimiz Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran 2023'te, Stockholm Camisi'nin önünde güvenlik güçleri koruması altında Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermişti.

Momika, 20 Temmuz 2023'te de Irak'ın Stockholm Büyükelçiliğinin önünde güvenlik güçlerinin koruması altında Irak bayrağını ve Kur'an-ı Kerim'i ayaklar altına almıştı.

Danimarka'daki aşırı milliyetçi ve İslam düşmanı bir grup, nisan ayı itibarıyla ülkemizin Kopenhag Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim'e ve Türk bayrağına dönük saldırı yapmaya başlamıştı.

İslam karşıtı pankartlar açan ve İslam dinine hakaret içeren sloganlar atan grup mensupları, 21 Temmuz 2023'te Irak'ın, 24 Temmuz 2023'te Irak ve İran'ın, 25 Temmuz 2023'te de Türkiye ve Mısır'ın Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermişti.

Grup, 28 Temmuz 2023'te Kopenhag'daki bir caminin önünde, 1 Ağustos 2023'te ise Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve ülkemizin Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim yakmıştı. 

Grup, yazarı Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen olduğu belirtilen bir kitabı da ateşe vermişti.

Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırıları ele almak maksadıyla 31 Temmuz 2023'te gerçekleştirilen İİT'nin (İslam İşbirliği Teşkilatı) "18'inci Olağanüstü Dışişleri Bakanları Toplantısı" ile eş zamanlı olarak İsveç ve Danimarka'da yine Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırılar gerçekleştirilmişti. 

Bu eylemlerin, güvenlik güçleri koruması eşliğinde ve yetkili makamlardan müsaade alınarak gerçekleştirilmesine, ülkemiz başta olmak kaydıyla pek çok ülke tepki göstermişti.

BMGK'da (Birleşmiş Milletler Genel Kurulu) 25 Temmuz 2023'te, mukaddes kitaplara dönük şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendiren ve bu tarz eylemleri şiddetli bir şekilde kınayan karar tasarısı kabul edilmişti.

Yorumlar (0)