Kriz büyüyor... Halk sokağa indi

İsrail'de, Başbakan Netanyahu öncülüğünde olan aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı reformuna karşı gösteriler 35'inci haftada da devam etti.

DÜNYA 03.09.2023, 00:40 04.09.2023, 15:04 topcu
Kriz büyüyor... Halk sokağa indi

Binyamin Netanyahu hükümetinin sağ politikaları ve tartışmalı yargı düzenlemesine karşı her hafta cumartesi akşamı kitlesel protestolar düzenleyen İsrailliler, gösterilerin 35'inci haftasında başta Tel Aviv olmak kaydıyla İsrail genelinde bir kez daha meydanlardaydı.

İsrail basınında yer bulan habere göre, on binlerce kişi Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi üzerinde bir araya geldi. Güvenlik güçleri ise protestoların başlamasının akabinde Tel Aviv'deki bazı ana caddeleri araç trafiğine kapattı.

Hadera ve Hayfa kentleri ile Kudüs'te Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un konutunun önünde bir araya gelen çok sayıda kişi de yargı düzenlemelerine karşı protesto yaptı. Tartışmalı yargı düzenlemesi

Binyamin Netanyahu hükümeti, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin hükümet üzerindeki denetimini ortadan kaldıracak olan yasa tasarısını İsrail genelinde kitlesel gösteriler ve yoğun kamuoyu tartışmalarına karşın, 24 Temmuz 2023'te parlamentoda muhalefetin boykot ettiği oturumda yasalaştırmıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, hükümetin yargı reformunda parlamentodan geçen iki yasayı eylül ayında görüşeceğini duyurmuştu.

Ülkede yargı, ekonomi, güvenlik, ordu ve siyasette üst düzey görevler yapmış isimler, bahse konu yargı düzenlemesine karşı olduklarını duyurmuştu.

Binyamin Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi karşıtı gösteri hareketi, yaklaşık olarak sekiz aydır protestolarını sürdürüyor. 

Yorumlar (0)