Kral Willem Alexander özür diledi

Hollanda Kralı Willem Alexander, Hollanda'nın kölelikteki rolü sebebiyle 'resmen' özür diledi.

DÜNYA 01.07.2023, 23:05 Koray
Kral Willem Alexander özür diledi

Kral Alexander, ülkesinin köle ticaretini yasaklamasının yıl dönümü sebebiyle düzenlenen merasimde, Hollanda'nın kölelikteki rolüne dair değerlendirmeler yaptı. 

Alexander, "Bugün karşınızdayım. Bugün hükümetin bir mensubu ve Hollanda Kralı olarak bizzat özür diliyorum. Kelimelerin ağırlığını ruhumda ve yüreğimde hissediyorum." dedi. 

Orange-Nassau Hanedanlığı'nın kölelik hususundaki 'kesin rolünün' saptanması maksadıyla bir faaliyet gerçekleştirilmesi için talimat verdiğini kaydeden Alexander, insanlığa karşı olan bu suç karşısında ivedilikle harekete geçmekteki açık başarısızlık için af diledi.Başbakan Mark Rutte de özür dilemişti

Hollanda Başbakanı Rutte ise geçtiğimiz aralık ayında Hollanda'nın kölelik ticareti ve kölelik tarihindeki rolü nedeniyle hükümeti adına 'resmi' özür dilemişti.

Afrika ve Güney Amerika'nın kıyı kesimlerinde sömürge yönetimi oluşturan Hollanda, 16'ncı yüzyılın sonlarında 'Transatlantik'te köle ticaretine başlamış ve 'altın çağı'nı yaşadığı 17'nci yüzyılın ortasında Avrupa ile Güney Amerika arasındaki köle ticaretinin en önde gelen aktörlerinden biri olduktan sonra 1 Temmuz 1863 tarihinde köle ticaretine resmen yasak getirmişti. 


(Rutte)

Yorumlar (0)