Koronavirüs vakalarına bakan hemşireden 60 yaş uyarısı!

Almanya'da çalıştığı hastanenin enfeksiyon bölümünde yatan 3 yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastasının tedavisi ile ilgilenen 25 kişilik ekipte bulunan Türk hemşire Canan Emcan, 60 yaş üzeri insanların bağışıklıklarını kuvvetlendirmeleri gerektiğine dikkat çekti. 

DÜNYA 14.03.2020, 15:54 14.03.2020, 15:58
Koronavirüs vakalarına bakan hemşireden 60 yaş uyarısı!

Almanya'daki bir hastanede çalışan Türk hemşireden 60 yaş üstü kişilere koronavirüs uyarısı geldi. 

Almanya’da Duisburg Essen Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nün yöneticisi Balıkesirli hemşire Canan Emcan, 60 yaş üstü kişilerin dünyada hızla yayılan yeni tip koronovirüs (Covid-19) pandemisine karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Üniversitenin enfeksiyon hastalıkları bölümünde 3 yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastasının bulunduğunu kaydeden Emcan, söz konusu hastaların izole edilen odalarda dönüşümlü olarak 25 sağlık personeli eşliğinde tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

"Vücut dirençleri düşük olduğu için 60 yaş üstü kişilerin daha dikkatli olmaları gerekiyor"

Emcan, koronavirüse karşı sıkı bir eğitim programı aldıklarını belirterek, "25 kişi, üç vardiya olarak görev yapıyoruz. Hastalarımızın başındayız. Almanya’da iki binden fazla insanda koronavirüs vakasına rastlandı. Halle kenti tüm yuva ve okulların iki haftalığına tatil edildiğini duyurdu. Rostock kentinde binden fazla okul 23 Mart'a kadar eğitime ara verdi. Almanya’da koronavirüsten 60 yaş üstü 3 kişi yaşamını kaybetmişti. Son olarak ise Baden Württemberg Eyaleti'nde 67, Bavyera'da ise 80 yaşındaki kişiler yaşamını yitirdi. Vücut dirençleri düşük olduğu için 60 yaş üstü kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmekte. Bağışıklık sistemlerini yüksek tutacak gıdalar almaları ve açıklanan önlemler ile ilgili kurallara daha dikkatli olmalarını uyarıyorum." açıklamasını yaptı. 

"Özel önlemler aldığımız için korkmuyoruz"

Salgın nedeniyle gerçekleşen ölümlerin kendi ailelerini de kaygılandırdığını aktaran Emcan, şunları söyledi:

"Tedavi yürütülürken son derece dikkatli davranıyoruz. Özel önlemler aldığımız için korkmuyoruz, bu bizim işimiz. Bu işi uzman olan birileri yapacak, biz de mesleğimizin uzmanıyız. Zaten enfeksiyon bölümünde çalışıyoruz. Tecrübeli bir ekibiz. Bizlerin de aileleri tedirgin ama işimiz bu. Benim mutluluğum, hastalarımızın iyileşmesi, sağlığına dönmesi."
 

Yorumlar (0)
20
açık